globus-bonus

Prečo nepoužívam bonusové karty

“Kartičku Billa máte?” Pozerám sa pokladníčke do očí. Poznáme sa z videnia. Nakupujem tu takmer každý deň. Ona dobre vie, že tú kartičku nemám. Ja viem, že ona vie, že ju nemám. “Nie,” odpovedám. Nemám, ani nechcem. Prečo?

Pretože z rôznych zákazníckych kartičiek plných zliav a výhod vôbec nič nemám. V skutočnosti mi škodia. Vysvetlím na praktickom príklade.

Experiment s bonusovou kartou Globus Bonus

Globus v Čakoviciach. Robím tam veľké nákupy. Každý mesiac tam utratím tisíce korún. Rozbehli akciu Globus Bonus. Vraj za nákupy budem dostávať nejaké peniaze a tie budem môcť uplatniť na ďalšie nákupy. Zákaznícku kartu ponúkali fakt agresívne. Keď som na pokladni povedal, že ju nemám, ani sa neopýtali, či ju chcem. Rovno mi ju dali. Stačí ju aktivovať na informáciách alebo na internete. Tak som si ju aktivoval a po dvoch mesiacoch používania som sa pozrel, koľko prachov som nahrabal.

Stav účtu Globus Bonus po dvoch mesiacoch používania.

42 korún. Za dva mesiace. Počas ktorých som tam utratil niekoľko tisíc. Som získal 42 korún.

Čo z toho majú obchodníci?

Pozorne som sa pozrel na podmienky. Tá karta v skutočnosti nie je vernostná. Bonus nezískavate automaticky za všetko, čo nakúpite. Vždy sú tam nejaké vybrané tovary, s ktorými je v daný moment asociovaný bonus. Aby ste niečo získali, buď si náhodne kúpite ten správny tovar (to bol môj prípad), alebo aktívne čítate letáky a nakupujete podľa nich.

Chápete už, prečo tie zákaznícke karty odmietam? Poskytujem obchodníkom cenné demografické a behaviorálne údaje. A za to sa mám nechať manipulovať v rozhodovaní, čo si u nich kúpim. Nejako mi uniká, kde je skutočná výhoda pre mňa? V skutočnosti tam vidím iba nevýhody:

 • Som sledovaný.
 • Som manipulovaný.
 • V peňaženke vláčim ďalšiu zbytočnosť.

Ako si ma získať?

Do Globusu v Čakoviciach chodím nakupovať fakt rád. Som tam spokojný. Je to jedno z mála miest, kde sa nebojím kupovať mäso. Dokonca ho odporúčam svojim kamarátom a známym. Lenže moja skúsenosť s Globus Bonusom bola pekná blamáž. Teraz cítim pri každej návšteve divnú pachuť.

Odkedy som tú kartu prestal používať, na na pokladni mi bez opýtania dali ďalšie tri. Vyhodil som ich do koša na parkovisku a mal som z pri tom zlý pocit z plytvania. Radšej som pravdivo začal hovoriť, že ju mám, ale nie so sebou.

Rozmýšľal som, akým prístupom by si ma mohol nejaký obchod získať. Nevadí mi poskytovať obchodníkom informácie o sebe a svojom nakupovaní. Chcem však za to nejakú protihodnotu. Nechcem byť manipulovaný. A nechcem so sebou vláčiť karty. Takže:

 • Vernostný program namiesto bonusového.
 • Namiesto plastovej karty by mal stačiť obrázok čiarového kódu v mobile. Alebo NFC.

A to je všetko. Stačia tieto dve veci a budem to používať.

A čo deti s rakovinou v detských domovoch?

Spústa ľudí kartičky nemá a nepoužíva. Samolepky nezbiera. Na pokladni všetky tie veci občas až agresívne odmietajú. Napadlo ma, ako by sa to dalo využiť.

Predstavte si, že by pred vchodom do Billy bola krabička. V nej erárna karta. Idete na nákup, vezmete si ju, necháte na ňu pripísať body a zase ju vrátite. Dajú vám samolepky? Hodíte ich do krabičky. Raz za čas by niekto prišiel, samolepky by vymenil za plyšákov a za nazbierané body by nakúpil prémie. A odviezol by to do detského domova. Alebo do detskej nemocnice.

Čo si o tom myslíte? A čo myslíte, čo by si o tom myslela Billa? Dovolili by to?

 • Karel Holub

  Dobře napsané a skvělé nápady. Některé už jsem viděl i v praxi. Bohužel, ne v ČR. V USA bylo např možné koupit potraviny v akci 2+1 zdarma s tím, že +1 zdarma si neodnesete domů, ale obchod to věnuje do food bank, které zásobují jídelny pro nemajetné. U nás stále přilákáte -násobně víc zákazníků levným mlékem, než personalizovaným programem nebo sociální odpovědností.

  A přitom je možné investovat do služeb místo do reklamy a zvýšit tak konverzi i retenci http://wp.me/p1Rj7t-39

 • Lukinohk

  Je jasné že tyto karty jsou výhodné hlavně pro řetězce, proč by jinak do nich investovali miliony? Každá firma když za něco utrácí peníze, tak na tom chce logicky vydělat víc. Otázka je jak z toho udělat win-win business (win i pro zákazníka). Nejlepší program má myslím Tesco s tou jejich kartou. Body jsou přičítané paušálně za všechny položky. I tendence ovlivňovat nákupní chování tam taky jsou, za něco je bodů někdy více.

 • Ten poslední nápad byl už v Albertu — lidi sbírali nějaké barevné penízky a házeli je u vchodu. Ale přišlo mi divné nosit s sebou dva metry pár papírových koleček, které pak hodím do krabičky.

 • To som tiež vôbec nechápal, takže som to ignoroval. Všimol som si, že po nejakej dobe si pokladníčky tie žetóny rovno odkladali do krabičky a potom ich tam za nakupujúcich nahádzali naraz.

 • SneakerXZ

  Tak já tu Billa kartu mám kvůli tomu, že některé výroby jsou zlevněné pouze pro členy Billa klubu. Ty bonusy jsou mi ukradené. Proč neušetřit pár desítek korun za potraviny, které bych kupoval stejně?

  Co se týče nálepek, tak proč si je nevzít? Speciální nákup kvůli nim nedělám a prostě jíst musím, tak jako tak a jiná možnost než Billa v mém okolí není. Tak proč toho plyšáka nesbírat?

  Informace o jiných kartách nemám, protože nemají pro mě smysl, protože v nich nakupuji zřídka, ale v té Bille nakupuji několikrát každý týden a určitě kvůli těm slevám pouze pro členy klubu jsem ušetřil stovky.