Panoráma zámku Kačina

Prečo sa môj syn teší na prehliadky hradov a zámkov

Tento víkend sme boli na zámku Kačina. Mali sme tam ísť už minulý víkend, ale museli sme to odložiť. Môj syn nám už pílil uši. Nemohol sa dočkať, kým tam pôjdeme. A teraz plánuje, na aké ďalšie hrady a zámky pôjdeme nabudúce. Môj syn je pecivál a na podobné výlety ho obvykle musíme dokopať násilím. Ale zrazu je to on, kto naháňa nás. Ako je to možné?

Duch Rudla na zámku KačinaMôže za to gamifikácia. Objavili sme akciu Otevřte 13. komnatu. Je to spoločný projekt 10 českých hradov a zámkov. Návštevníci počas prehliadky musia riešiť rôzne hádanky, z ktorých poskladajú tajné heslo. Za získanie hesla dostanú samolepku, ktorú si nalepia do špeciálnej knihy. A keď majú tých samolepiek aspoň 7, tak sa dostanú do 13. komnaty, kde je nejaké tajomstvo.

Tento prístup funguje na niekoľkých úrovniach:

 • Netuším, čo je v 13. komnate. Ale aj ja aj môj syn to strašne chceme zistiť. Chceme to tajomstvo odhaliť natoľko, že sme kvôli tomu ochotní jazdiť po celom Česku a plniť rôzne úlohy.
 • Počas prehliadky dostávame úlohy. Takže syn dáva pozor. Dychtivo chce vylúštiť hádanky. Normálne kňučí, že ho bolia nohy a že chce ísť preč. V minulosti sme museli pár krát prehliadku predčasne ukončiť. Lenže teraz má fakt silnú motiváciu ostať do konca.
 • Doma si prehliada knižku so zoznamom hradov a zámkov. Kontroluje a počíta, koľko samolepiek už má, koľko mu ešte chýba. Spomína, čo videl na miestach, ktoré už navštívil. Študuje, čo bude na miestach, kam sa ešte len chystáme.

Mne sa však na tom najviac páčia sprievodcovia. Sú to takí štylizovaní role-playing sprievodcovia. Sú oblečení a vystupujú ako historické osobnosti. O danom mieste a jeho histórii hovoria zo svojho pohľadu. Vďaka nim nie je výklad iba výčet suchých faktov. Roky udalostí si nezapamätám, ani ma nezaujímajú. Ale keď daná osobnosť hovorí: “Toto urobil môj otec a tamto urobí môj syn,” tak sa v tom oveľa lepšie orientujem. A hlavne chápem ich motiváciu. Prečo niekam odcestovali, čo ich dotlačilo k predaju fabriky, prečo sa oženili práve s danou barónkou, atď. Proste to nie sú len suché fakty, sú to fakty so zaujímavými súvislosťami.

Na zámku Kačina nás napríklad sprevádzal duch hraběho Chotka a rozprával nám fascinujúci tragický príbeh svojho života. V Slatiňanoch nám mladá žokejka Lada rozprávala nielen o chove koní, ale aj o histórii ženkého jazdectva až do doby, kedy sa ako prvá žena zúčastnila Veľkej Pardubickej.

Celá rodina sme 13. komnaty nadšení. Ak máte deti, určite to skúste. U nás to zafungovalo fakt zázračne.

A ak ste bezdetní ajťáci, odneste si z toho aspoň toto: Správne navrhnutá gamifikácia môže mať ohromný dopad na vaše konverzie a na vzťah užívateľov k vášmu produktu.

 • Michal Adámek

  Riki, skuste so synom geocaching, je to tiez zaujimava sranda na odreagovanie a vybehanie sa, spojene so spoznavanim zaujimavych miest
  gecaching dot com

  nasa najstarsia dcera je uplne diva, ked niekam ideme hladat poklady a to ma 4 roky a zvacsa mrauci, ked niekam dlhsie ideme
  Miso

 • Dík za tip. Asi to skúsim. Až doteraz bola jediná expertka na geocaching v našej rodine moja mama.

 • Michal Adámek

  musim sa priznat, ze my to v poslednom case dost flakame, ale chcem, aby sme sa k tomu vratili :-)