Sú samoobslužné pokladne použiteľné?

V poslednej dobe som skúsil samoobslužné pokladne v Globuse v Čakoviciach a v Tescu v Letňanoch. Obidva zážitky síce boli veľmi poučné, ale katastrofické. Z pohľadu použiteľnosti tam boli nasekané také chyby, že mi to celé pripadalo skôr ako ranný prototyp než niečo, k čomu by mali byť pustení skutoční užívatelia.

Globus Čakovice

Oficiálne info: http://www.globus.cz/globus-cakovice/samoobsluzne-pokladny.html

miera-frustracie-v-supermarkete-small Mal som stredne veľký nákup. Keď som mieril k pokladniam, uvedomil som si, že v košíku mám iba položky s čiarovým kódom. Neviem prečo, stále som si myslel, že samoobslužné pokladne nezvládajú položky bez kódu (napr. rohlíky). Samozrejme je to blbosť. Teraz už viem, že ich zvládajú. Ale samého ma zaujalo, že toto bol práve dôvod, prečo som predtým ani neuvažoval nad ich použitím.

Celý proces, od začiatku až do konca, bol príšerný. Bol som zmätený a frustrovaný. Ovládanie na dotykovej obrazovke bolo neresponzívne. Niečo som stlačil, ale akcia nastala s asi pol sekundovým oneskorením. Takže všetky interakcie prebiehali podľa dvoch scénarov:

 1. Niečo sa zobrazilo na obrazovke. Ja som to hneď stlačil. Čakám, čakám… a nič sa nedeje. Stlačil som to znova a konečne sa niečo stalo. Až neskôr som si všimol, že problém bol v tom, že tlačítka na dotyky začínajú reagovať až chvíľku po tom, čo sa zobrazia. Takže ak ste rýchli a pohotoví, máte smolu.
 2. Niečo som stlačil. Nič. Reku, asi nastal prvý prípad. Tak som to stlačil znova. Finta je v tom, že to prvé stlačenie zafungovalo, akurát sa na to nezobrazila okamžitá odozva. Po chvíľke sa obrazovka prekreslila. A ak na mieste môjho druhého kliknutia bol nejaký ovládací prvok, tak sa oneskorene zaktivoval. Takto som sa napríklad na pol minúty zacyklil na tlačítku “Potvrdiť”, na ktorého mieste sa zobrazilo tlačítko “Späť”. Potvrdzoval a rušil som svoju akciu tri krát, než som zistil, že to mám robiť pomaly a trpezlivo čakať.

Automat mi ženským hlasom hovoril inštrukcie. Lenže ja som tým inštrukciám nerozumel. Nedávali mi zmysel. Napríklad ma to furt nechcelo pustiť na oscanovanie ďalšieho tovaru. Namiesto toho to po mne chcelo, aby som položil tovar na váhu. Ja som však nechcel zaúčtovať nejakú váženú zeleninu, mal som v ruke zubnú pastu! Až pri neskoršom štúdiu na internete som pochopil, o čo tam vlastne šlo:

Vedľa scanovacej plochy je kontrolná váha, na ktorú treba odkladať už nascanovaný tovar. Podľa jeho hmotnosti zisťujú, či som náhodou neklamal.

Skončilo to tak, že to za mňa celé (až na platbu) urobila pani, ktorá tam robila dozor. Pripadal som si ako debil. Fakt nepríjemný zážitok. Schválne som potom chvíľu stál za pokladňami a sledoval, ako si s tým poradia ostatní zákazníci. Z desiatich ľudí musela pani asistovať ôsmim. Zvyšní dvaja si nejako poradili. Ale keď odchádzali, podľa ich výrazu by som tipoval, že nabudúce radšej použijú klasickú pokladňu.

Tesco v Letňanoch

Oficiálne info: http://www.itesco.cz/cs/ostatni-sluzby/sluzby-v-obchodech/samoobsluzne-pokladny/

So synom sme si tam boli kúpiť iba dva nanuky. Boli otvorené iba asi tri klasické pokladne, pri všetkých fronta. Pri ôsmich samoobslužných pokladniach tým pádom bola tiež slušná fronta. Ľudia zápasili s automatmi. Obsluhujúca pani medzi nimi kmitala, ale aj tak nestíhala riešiť všetky problémy.

Automaty v Tescu našťastie nevyžadujú kontrolné váženie. Syn mi totiž oscanované nanuky okamžite chmátal z rúk.

Keď sme platili, pán hneď vedľa nás kričal na obsluhujúcu pani: “Prosím vás, povedzte mi, že je to len skrytá kamera! Toto nie je možné!”

Prečo?

Zaujímalo by ma, kto tie samoobslužné pokladne robí a ako to prebieha. Robia pri tom užívateľské testy? Sú z nich niekde k dispozícii nejaké výsledky? Možno tomu len nerozumiem. Možno som len mal smolu, že som to stále testoval v hlúčiku dementov. Možno bežní užívatelia uvažujú inak a nemajú s tým problém. Ale fakt by ma zaujímalo, ako to je?

Ak poznáte firmu alebo niekoho, kto na samoobslužných pokladniach pracuje, dajte mi prosím kontakt. Ak je chyba na mojej strane, chcem vedieť, ako to v skutočnosti je. Ak nie, chcem im poskytnúť svoje znalosti z oblasti použiteľnosti a testovania. Ďakujem.

 • Roman Nepšinský

  Jo, to odkládání na váhu je dobrý fail. Já jsem poprvé v Tescu odvážně kupoval i nějaké sladké pečivo, jenže měl jsem víc druhů v jednom sáčku. Po položení sáčku na váhu mi to nechtělo dovolit zadat zbývající druhy pečiva. Nakonec jsem tam položil místo toho svoje klíče, abych deadlock vyřešil ;).

  Celkově UX nelze hodnotit než jako zmatené, hlas a animace do toho situaci jenom znepřehledňují, ta (ne)responzivnost je třešnička na dortu.

 • Martin Hložek

  Používám samoobslužné pokladny v Tescu (Plzeň) a nemám s tím problém – reakce na dotyk víceméně okamžitá, kontrolní váha vedle je (tj. je nutné položit zboží na desku), ale automat pokud zboží do určité doby zboží nepoložím začne říkat “Položte zboží do taškové zóny” nebo tak něco, postup celkem intuitivní. Co mě trochu demotivuje je, že když mám mezi zbožím alkohol (stačí jedno pivo) vím, že budu muset čekat na obsluhu aby nákup potvrdila (je to logícké – musí odsouhlasit, že je mi více než 18 – ale obtěžujicí). Zároveň by mi přišlo fér, kdyby za použití samoobsluž. pokladny byla sleva z nákupu (klidně symbolická), protože jsem jim ušetřil náklady na prodavačku a vynaložil část svého úsilí.

 • Já se musím přiznat, že se samoobslužnými pokladnami mám minimální problémy a leckdy je upřednostňuji před klasickými. Ne vždy to je bez problému (mašina nebere kartu, bezdůvodná chyba “Přivolejte obsluhu”…), ale jinak fakt raději chodím tam. Mám tedy zkušenosti jen s pokladnami v Tescu (Letňany, Smíchov a Národní).

 • dusoft

  tesco vyzaduje vazenie tiez, preto ti hovori, ze ich mas vkladat do
  tasky… inak to nefunguje. mozno si mal nejaku nahodu/chybu, ked to
  nebolo treba, ale inbak to vyzaduju ci v UK, tak aj na SK…. a urcite
  aj CZ.

 • dusoft

  btw, problem s alkoholom by sa dal riesit oskenovanim ID karty. ked to zvladaju tabakove automaty v rakusku, nechapem, ze to nezvlada tesco autopokladna.

 • Mám zkušenosti podobné jako Martin Hložek. Tesco Čelákovice, Tesco Brandýs. V zásadě spokojenost, odezva dobrá, intuitivnost taky celkem jde. Akorát při platbě kartou musím vždy hodně přemýšlet nad tím, abych do terminálu strčil tu kartu správným koncem a ze správné strany, protože jakákoli chyba znamená přivolání obsluhy, což v těchto venkovských obchoďákách znamená si někdy docela počkat. Alkohol – taky otrava. Stalo se mi, že kontrolní váha s přibývajícím zbožím nedokázala tak dobře detekovat lehké věci, takže měla za to, že jsem tam nic nedal. Takže když mám větší nákup, začínám lehkýma věcma, kdy to váha ještě pozná, až toho tam leží 10kg, tak už je přesnost nějaký gram sem, gram tam :-)

 • Tomáš Beneda

  Moje zjištění z Tesco Skalka je, že normální pokladny jsou v důsledku rychlejší. Jak již bylo řečeno, nemusí se extra schvalovat alkohol, můžu mít v jednom pytlíku více druhů pečiva. Jo pečivo, ovoce a zelenina – nejvíce času strávím hledáním, kde dané zboží je, protože si z cenovky pamatuju cenu a název, ale na pokladně jsou jen obrázky. Co se mi líbí, že k samoobslužným pokladnám vede jedna fronta. Nejsem tedy frustrovaný z toho, že čekám u pokladny a přede mnou dojde papír nebo je potřeba udělat storno, prostě si vlezu tam, kde se udělá volno.

 • Martin Vich

  Postreh ze zahranici : Na Novem Zelandu jsou samoobsluzne pokladny ve vsech strednich a velkych supermarketech. Ty samoobsluzne pokladny funguji podobne jak popisujete, zbozi musite brat z kosiku, oskenovat a pak ho dat do tasky nebo prostoru protoze tam je vaha – kdyz tam to zbozi neodlozite nepusti vas to dal protoze tam je vaha. Na tenhle princip si je proste potreba zvyknout :)

  Mistni pokladny jsou rozhodne snadneji ovladatelne (zadne prodlevy po stisku tlacitka) a mistni lidi jsou zvykli takhle nakupovat takze neni potreba takova asistence. Bezne tu je jedna prodavacka na cca. 8 pokladen a je potreba odhadem u 1-2 pokladen vetsinou se jedna o nakup veci ktere lidi nedokazou spravne zaradit typicky ruzne druhy peciva, nakup alkoholu (kde se kontroluje vek zakaznika) ….

 • Radomír Panna

  Já nevím, co jsou v Praze za samoobslužné pokladny, ale v Ostravě je to bez sebemenšího problémů. Samozřejmě seber zboží – oscanuj – vlož na odkládací pultík s váhou funguje i tady a více různého pečiva v jednom sáčku je “problém”, ale to jsou malé věci, pokud s tím člověk počítá, není sebemenší problém. Já osobně jdu raději sem, než abych čekal v dlouhé frontě.