webexpo-header

Silné momenty na WebExpo 2013

Tak nám skončilo ďalšie WebExpo. Už tradične som si ho ohromne užil. Hodnotenie a recenzie prednášok prenechám ostatným. Úprimne, ak nepočítam štvrtkový blok, bol som iba na dvoch prednáškach. Takmer celý čas som totiž strávil v átriu, kde som stretával starých a spoznával nových kamarátov. Namiesto toho vám popíšem tri silné momenty, kvôli ktorým sa oplatilo na WebExpo ísť.

webexpo-crowd1. Moja vlastná prednáška

Hovoril som o tom, ako získať akúkoľvek prácu, ktorú stojí za to získať. Dúfam, že záznam bude v dohľadnej dobe k dispozícii verejne. Veľa vecí sa do prednášky nezmestilo, takže na túto tému budem určite nejaký čas blogovať.

Postaviť sa pred ľudí a rozprávať im o niečom je ťažké. Pred vystúpením som bol niekoľko krát na záchode. Dlho predtým som bol pekne vystresovaný. Príprava mi zabrala hromadu času a energie. Ale keď som z pódia videl tú spústu ľudí, ktorí sa smiali a počúvali a horlivo prikyvovali, všetko to stálo za to.

2. Luu Ly objasnila Srigimu, že Java nie je JavaScript

V sobotu ráno som sedel pri raňajkách s Igorom Hlinou Hlinom (Srigy Srigi) a Honzou Štěrbou Tomášom Hromníkom a viedli sme vývojárske reči. Pridala sa k nám recruiterka Luu Ly Nguyen Bach. Debata sa okamžite stočila na vzťah ajťákov a recruiterov.

Povedal som, že ajťáci často recruiterov podceňujú. Hlavne čo sa týka ich technických znalostí. Srigy Srigi sa opýtal Luu Ly, či vôbec vie, aký je rozdiel medzi Javou a JavaScriptom. Na čo Luu Ly začala: “Ale to predsa miešaš server-side a client-side…” a potom pokračovala. Dozvedeli sme sa, že nielen že sa orientuje medzi programovacími jazykmi, ale že pozná aj frameworky a nástroje a spústu vecí okolo toho. Bolo to krásne.

webexpo-discomfort3. Adama Hrubého vychovával internet

V sobotu popoludní sme s Vojtou Ročkom organizovali punkovú akciu Discomfort Zone. Bola to otvorená diskusná platforma, na ktorej návštevníci mohli prezentovať extrémne a znepokojivé názory. Celkom nás prekvapila hojná účasť a množstvo odvážlivcov, ktorí vystúpili. Predčilo to naše najdivokejšie očakávania.

V jednej chvíli Adam Hrubý popisoval, ako si kedysi jeho mama uvedomila, že už mu nemá intelektuálne čo dať. Tak mu kúpila modem a zverila jeho ďalší rozvoj internetu. Adamova adoptívna rodina teda bola ranná internetová komunita: akademici, geeci, pošuci. Ten príbeh bol fakt silný. Všetci to ticho počúvali a mne sa do očí drali slzy.

Zvoľte správny uhol pohľadu

WebExpo 2013 bolo podľa mňa skvelé. Už tradične sa ozýva spústa rýpalov, ktorí rozoberajú každú drobnosť, ktorá sa nepodarila alebo ktorá sa im nepáčila. Mám pocit, že niektorí ľudia čakajú, že im poskytovatelia konferencie poskytnú osobného asistenta, ktorý ich bude celý čas obskakovať, zahŕňať ich luxusom a utierať im zadok.

Skúste sa na to pozrieť takto: Vašek Stoupa a jeho team organizátorov dali dohromady framework, pomocou ktorého si každý môže vybudovať konferenčný zážitok, aký chce. Ja som si na ňom postavil vynikajúcu konferenciu plnú stretávania skvelých ľudí a inšpiratívnych diskusií s nimi. Ak ste si vy postavili nudnú konferenciu plnú malicherných problémov, je to vaša voľba.

Už sa teším na WebExpo 2014.