webexpo

Čo chcem vidieť na WebExpo 2013

Predbežne som si vyberal, ktoré prednášky na WebExpo 2013 chcem vidieť. Dosť ma prekvapilo, že medzi nimi nie je ani jedna technická prednáška (t.j. žiadne programovanie, kódovanie, UX ani design).

Fakebook (Petr Kosnar)

Petr na Facebooku 2,5 roku vystupoval ako 14 ročné dievča. V rámci experimentu sa stal infiltroval do komunity súčasných digitálnych puberťákov.

Sám robím na sociálnych sieťach experimenty. Žiadny však nebol tak dlhodobý a brutálny ako Petrov. Aj tak sa pri nich dozvedám veci, ktoré by ma inak vôbec nenapadli. Som hrozne zvedavý, čo všetko sa Petr dozvedel.

Open Data (Vojta Roček)

Som veľký fanda otvorených dát. Páči sa mi, čo s nimi v poslednej dobe robia partičky šikovných chlapcov.

Vojta pracuje s datami. Takže verím, že má o datách viac dát, než väčšina z nás. A kto Vojtu pozná osobne, ten vie, že o nich bude hovoriť skutočne otvorene a na plnú hubu.

A startup within UK government (James Abley)

V UK sa v poslednej dobe dejú zaujímavé veci. Vláda je tam zjavne veľmi ústretová k moderným technológiám a podnikaniu. Sledujem, ako čím ďalej tým viac tuzemských ajťákov a začínajúcich firiem začína podnikať rovno v UK.

Som zvedavý, ako to vyzerá, keď sa robí startup v rámci niečoho ešte väčšieho než korporácia – v rámci vlády.

What is normal anyway? (Adam Hrubý)

Moja priateľka sa občas pýta nášho syna: “Si normálny?” Strašne ma to štve. Nikto totiž v skutočnosti nie je normálny. A to je dobre, pretože keby sme všetci boli normálni, bola by to večná nuda. Nechápem, prečo ľudia mrhajú časom a energiou len preto, aby boli normálni, teda nudní.

Adam sa normálnosťou vôbec nezaťažuje, takže verím, že o tejto téme vie svoje. O tejto prednáške som sa s ním kedysi bavil. Keď bude mať gule na to, aby to urobil tak, ako mi to popisoval, bude to bomba.

Digital nomad lifestyle (Tomáš Slavíček)

Ja osobne nie som cestovateľ a diaľne kraje ma veľmi nelákajú. To však neznamená, že ma téma digitálneho nomádstva neláka. Nesmelo s tým experimentujem. Napríklad som na dva týždne vzal syna na Slovensko k babičke. Namiesto toho, aby som dovolenkoval, som tie dva týždne pracoval vzdialene. A bolo to skvelé!

Škoda, že Tomáš nebude hovoriť o digitálnych nomádoch, ktorí majú deti. To by pre mňa bola atraktívnejšia téma. Ak niekto máte skúsenosť s dlhodobejším pobytom a prácou v zahraničí s ratolesťami, ozvite sa mi prosím.

How to share a profit amont 130 people (Martin Palička)

V Etnetere už pekných pár rokov nepracujem. Ale stále sledujem, čo sa tam deje. Pred pár rokmi sa pretransformovali na slobodnú firmu.

Už niekoľko krát som sa bavil s bývalými kolegami o tom, ako to funguje v praxi. Je to úžasná téma. Obzvlášť preto, že Etnetera je slobodná firma s viac než stovkou zamestnancov, takže riešia úplne iné problémy než nejaké slobodné startupy o troch ľuďoch.

How to get any job worth getting (Riki Fridrich)

Na túto prednášku musím ísť, pretože je moja. Vôbec to však neznamená, že by sa mi na ňu nechcelo. Práve naopak. Čím dlhšie si kvôli nej robím prieskum, tým viac ma téma hľadania práce a hľadania zamestnancov fascinuje.

A keďže v hlasovaní skončila moja prednáška na druhom mieste, mám pocit, že to zaujíma aj vás. Tak príďte. Dúfam, že vás nesklamem.

Prídete na WebExpo 2013? Na ktoré prednášky sa chystáte?

  • Formulace “2,5 roku vystupoval ako 14 ročné dievča” muze byt lehce zavadejici… Ona holka starne stejne tak, jako my – smrtelnici. Takze za tech 2,5 roku uz si prozila slusny kus puberty, a davno uz ji neni 14… :)
    Nicmene tesi me, ze Fakebook zaujmul prvni pricku na tvem seznamu!

  • Je mi jasné, že si za tie roky trochu zostarla. Zjednodušil som to v záujme stručnosti.

  • Digitální nomád s dětmi – myslím, že Víťa Válka a jeho karavan: http://www.vitavalka.cz/karavan.php (nejstarší články jsou poslední)

  • Tomáš Kout

    O to je to zajímavější! Vývin čtrnáctky v šestnáctku musí být úžasné pozorovat zevnitř a přitom s nadhledem…