windows-8x

Čo očakávam od Windows 8.x

Pripravovaný update Windows 8.1 vraj bude obsahovať tlačítko Štart a spustenie priamo do desktopu. Úprimne na to kašlem. Namiesto toho by som rád videl iné, nenápadnejšie, ale o to užitočnejšie vylepšenia. Aké?

Straty tlačítka Štart som sa pôvodne veľmi bál. Nakoniec som si však uvedomil, že ho vôbec nepoužívam. Novú štartovaciu obrazovku v štýle Metro tiež vôbec nepoužívam. Bolo by fajn štartovať počítač priamo do desktop módu. Lenže svoj notebook reštartujem tak málo, že mi ten jeden klik navyše po štarte vôbec nevadí.

Je fajn vidieť, že Microsoft nárekom svojich užívateľov načúva. Ale ak by sa opýtali, čo môžu urobiť pre mňa, požiadal by som ich o tieto dve veci:

Plynulý pohyb kurzoru úplne všade

Office 2013 zmenil správanie kurzoru pri písaní. Keď píšem, prestane blikať. A namiesto toho, aby poskakoval z miesta na miesto, sa pohybuje plynulo.

Ono sa to nemusí zdať, ale je to natoľko prevratná zmena, že už len kvôli tomu sa oplatí na nový Office upgradovať. Je to jedna z tých vecí, ktoré vám pripadajú ako úplne nepodstatná prkotina. Potom si ich vyskúšate v praxi a zrazu si neviete predstaviť, ako ste bez toho doteraz mohli žiť.

Blbé je, že som na to zatiaľ narazil iba v Office 2013. Nikde inde (opravte ma, ak som niečo prehliadol). Chcel by som, aby sa kurzor takto správal úplne všade. Aby to bola funkčnosť na úrovni systému, nie aplikácie.

contact-formPísanie čísel na neanglickej klávesnici

Pracujem s dvoma klávesnicami – anglickou a slovenskou. Nemám problém sa medzi nimi prepínať, mám na to klávesové skratky. Dokonca ma vo Windows 8 potešilo, že je možné nastaviť prepínanie klávesnice na úrovni systému, nie per aplikáciu. To bolo hrozne mätúce.

Každopádne s prechodom na notebook, ktorý nemá numerickú časť klávesnice, začal som mať seriózny problém s písaním čísel.

Veľmi často sa mi stáva, že sa niekam prihlasujem a nedarí sa mi správne napísať heslo ani na tretí pokus. Moje heslá totiž obsahujú čísla, ale nie znaky s diakritikou. A keď som prepnutý do slovenskej klávesnice, píšem namiesto nich znaky s diakritikou. Páčilo by sa mi, keby sa pri písaní do políčka typu heslo prepla klávesnica automaticky na anglickú. A samozrejme späť na pôvodnú klávesnicu, keď políčko typu heslo opustím.

Ďalšia skvelá vychytávka by bola, keby sa pri písaní tri a viac znakov z hornej rady klávesnice automaticky zmenilo na príslušné čísla. T.j. keď napíšem “+ľščť”, tak by sa to automaticky zmenilo na “12345”.

Čisto teoreticky by som si na to možno mohol urobiť nejaké rozšírenie do prehliadača. Ale to by situáciu iba zhoršilo, pretože by sa to správalo nekonzistentne. Stále by som musel uvažovať, v akom kontexte práve som. Nie. Táto funkčnosť by mala byť na úrovni systému. Programátorov z Microsoftu by som za to vynachválil do neba.

Čo vy? Aké netriviálne vychytávky chýbajú vo vašom obľúbenom operačnom systéme?

 • Paulie z malého města

  Ďalšia skvelá vychytávka by bola, keby sa pri písaní tri a viac znakov z hornej rady klávesnice automaticky zmenilo na príslušné čísla. T.j. keď napíšem “+ľščť”, tak by sa to automaticky zmenilo na “12345″.

  Nevím, jak je na tom slovenština, ale češtině byste touto funkcí dal pěkně na frak. V češtině naprosto běžně existují slova, která obsahují po sobě tři a více znaků s diakritikou. Namátkou třeba: září, příšeří, chmýří, těžší, šíří …

 • To je pravda. Čeština, na rozdiel od slovenčiny, môže mať dve po sebe idúce dlhé slabiky. Tým vznikajú tieto zhluky diakritiky. Snažil som sa spomenúť na nejaké slovenské slová, ktoré by spôsobovali problémy a nič ma nenapadlo. Čo samzrejme neznamená, že by neexistovali.

 • m

  Z toho videa to nie je nejak moc vidieť tak neviem ako to má presne vyzerať, ale ak skúsim písať v LibreOffice tak tam mi kurzor tiež prestane blikať a pohybuje sa s textom podľa mňa plynule.

 • rony

  tie klavesnicove vychytavky maju jednu chybu – aj keby nedajboh to jeden OS zaviedol, tak to bude nadalej take… nevseobjimajuce. Ak uz, tak potom system Windowsu, kde niektore specialne znaky su pisane cez AltGr. To je uz funkcna vychytavka, mozno nie celkom dotiahnuta pre pouzivatelov narodnych klavesnic.
  Nemam rad prilis velke zmeny v spravani sa vkladania znakov z klavesnice. izolovane pre toho, kto si to vymyslel je to zrejme neprekonatelne, no staci si presadnut za pocitac, ktory to nepodporuje…