windows-8-start-button

Ako sa mi žije s Windows 8

Dlho som sa tomu snažil vyhnúť, ale nakoniec som musel. Používam Windows 8. Ako sa mi s nimi žije?

Nedávno mi definitívne odišiel notebook. Vedel som že to príde. Mlel z posledného a mal občasné výpadky. Ale zúfalo som si nechcel kupovať nový. Kvôli Windows 8.

Môj prvý kontakt s Windows 8 bol katastrofálny. Netušil som, ako sa to ovláda. Všetko sa správalo inak než som čakal. Nič som nevedel nájsť. Nedokázal som urobiť elementárne úlohy. Nechcel som to vo svojom počítači, s ktorým som denno-denne, ktorý je mojim prostriedkom pre prácu aj zábavu, na ktorom potrebujem a chcem byť veľmi produktívny.

Start Screen versus Desktop

Takmer všetky moje problémy a výhrady zmizli, keď som zistil, že nemusím používať nové Metro UI. Stačí sa prepnúť do Desktop módu. Ten pracuje prakticky rovnako, ako Windows 7, akurát je to placaté a bez tieňov. Programy fungujú a vyzerajú rovnako. Gestá na prácu s oknami – hlavne preťahovanie do strán, na ktoré som si vo Win7 veľmi rýchlo zvykol – sú zachované. Globálne klávesové skratky (Win+niečo) robia to isté čo v starších verziách.

Start Button

Myslel som si, že mi bude chýbať tlačítko Start. Dokonca som začal hľadať nejakú jeho náhradu. Nakoniec som si povedal, že to skúsim bez neho a že ho doplním, až keď ho skutočne budem potrebovať.

Nepotrebujem. Zistil som, že používam Launchy a globálne klávesové skratky natoľko intenzívne, že som zatiaľ vo Win 8 po tlačítku Start ani raz nezatúžil.

Charms Bar

Jediné, čo ma na Win 8 hrozne štvalo, bol Charms Bar. To je taká tá sprostosť, ktorá sa vysunie zo strany zakaždým, keď umiestnite myš do rohu obrazovky.

Väčšinu času pracujem s klávesnicou. Aby mi pritom nezavadzal kurzor, tak ho podvedome odstrelím práve do rohu. Problém je, že Charms Bar na mňa zakaždým vybafol, vzal si focus a nechcelo sa mu preč. Vytŕhalo ma to zo sústredenia.

Nikde som nenašiel predvoľbu na jeho vypnutie. Nakoniec som zistil, že sa ho dá zbaviť editáciou registrov:

Charms Bar urobil pá-pá.

Windows 8 sú Windows 7 s placatým UI

S Windows 7 som bol spokojný. Po tom, čo som zistil, ako vo Windows 8 nepoužívať všetky nové kúsky, som s nimi spokojný úplne rovnako. Táto verzia sa Microsoftu vôbec nepodarila. Našťastie sa dá ignorovať, aj keď ju priamo používate.

Čo vy? Zmierili ste sa už s Windows 8? Čakáte na Windows 9? Alebo ste kvôli nim konečne prešli na Mac?