Mozilla Firefox nechce, aby ste nepoužívali Google

Väčšina príjmov Mozilly pochádza z vyhľadávania, najviac od Googlu. Chápem, že si chcú tento zdroj príjmov chrániť. Ale v poslednej dobe robia podpásovky, ktoré podľa mňa idú proti ich etickému étosu o slobode a otvorenosti.

et-tu-firefoxNetscape Navigator bol komerčne vyvíjaný prehliadač. Spoločnosť Netscape v roku 1998 založila Mozilla Corporation, aby moholi svoj prehliadač vyvíjať v spolupráci s inými firmami. Keď v roku 2003 AOL, nový vlastník Netscapu, masívne osekalo prostriedky vyhradené na vývoj prehliadača, vznikla neziskovka Mozilla Foundation, aby mal projekt šancu rozvíjať sa aj bez korporácie za zadkom.

Problém je, že neziskové organizácie síce majú rôzne úľavy od daní, ale za to nesmú vykazovať určité aktivity za účelom zisku. Čo Mozille dosť zväzovalo ruky. Takže v roku 2005 vznikla Mozilla Corporation. Táto firma je v plnom vlastníctve Mozilla Foundation. Venuje sa komerčným aktivitám a platí z toho normálne dane. Všetok svoj zisk investuje do Mozilla Foundation.

Hlavným zdrojom príjmov Mozilly je vyhľadávanie. Keď niečo vyhľadáte pomocou Firefoxu a kliknete na reklamu na výsledkovej stránke, Mozilla dostane malý podiel na zisku. Firefox síce ponúka na výber viac vyhľadávačov (Yahoo, Amazon), ale defaultne nastavený a tým pádom aj hlavný zdroj príjmov, je Google. Google platí Mozille $300 000 000 ročne za to, že je nastavený ako defaultný. Dôvody, kvôli ktorým Google, ktorý vyvíja vlastný prehliadač Chrome, financuje konkurenčný prehliadač, sú celkom nepodstatné. Vraj aby zabránil masívnejšiemu rozšíreniu vyhľadávača Bing od Microsoftu.

Vyhľadávanie je hlavný zdroj príjmu Mozilly (podľa rôznych zdrojov je to 80-97%), pričom najväčšia časť týchto príjmov pochádza od Googlu (opäť podľa rôznych zdrojov viac než 80%).

Aby bolo jasné, toto všetko je úplne v poriadku. Podľa mňa je úžasné, ako si pôvodní zakladatelia a vývojári Mozilly poradili v ťažkej situácii, keď hrozil jej zánik. Ako webový vývojár som hrozne rád, že to urobili a že vo svojej snahe stále pokračujú. Bez Mozilly a jej heroického úsilia by sme pravdepodobne dodnes používali IE6. A je úplne v poriadku, že Mozilla zarába peniaze. Všetci, ktorí sa na vývoji Firefoxu podieľajú si za svoju snahu zaslúžia byť odmenení.

Všetko, čo som v úvode napísal, je podľa mňa úplne v poriadku, je to správne, chytré a prínosné. Len som vás chcel uviesť do obrazu, aby ste chápali súvislosti. Moja kritika začína až teraz:

Ako vývojári rozšírení máte možnosť do Firefoxu pridať svoje vyhľadávanie a nastaviť ho užívateľovi ako defualtné. Čo veľa rozšírení samozrejme využíva. Blbé je, že to teraz začalo Mozille vadiť. A namiesto toho, aby otvorene povedali: “Nepáči sa nám to, prestaňte to robiť” a jednoducho odstránili túto funkčnosť z kódu, robia rôzne zákulisné… naschvály.

Napríklad vo Firefoxe 19 zrazu prestala fungovať kontrola, či je Google nastavený ako defaultný vyhľadávač. Z rozšírenia si môžete zistiť, ktorý prehliadač je nastavený ako defaultný a ak je to iný než váš, môžete užívateľovi ponúknuť zmenu. Lenže ak ste sa na to opýtali a užívateľ tam mal Google (čo je 99% prípadov), dotaz v tichosti zlyhal. Nevyhodil chybu ani výnimku, proste zlyhal. Takže váš mechanizmus na detekciu a prenastavenie vyhľadávača proste nefungoval.

Uznávam, mohol to byť bug. Teraz je to už fixnuté. Fajn. Ale urobilo to taký pekný reset v rozšíreniach, ktoré sa spoliehali na to, že to už majú nastavené a nekontrolujú si to priebežne.

A teraz, v pripravovanej verzi Firefox 23 je to tu zase. Názov defaultného vyhľadávača je v preferenciách uložený pod kľúčom “browser.search.defaultEngineName” (camel case), ale v novej verzii je to “browser.search.defaultenginename” (lower case). Spôsobili to práce na bugu #738818.

ff-default-search

To má za následok dve veci:

  1. Po update na túto verziu sa všetkým užívateľom ako defaultný vyhľadávač nastaví Google.
  2. Je ťažké to debugovať, pretože naoko je všetko v poriadku.

Opäť, uznávam, že to môže byť bug. Ale v tak krátkej dobe po sebe dva bugy, ktoré zresetujú vyhľadávanie a ktoré vývojárom rozšírení komplikujú možnosť debugovania problému, to mi pripadá mierne… nenáhodné.

Kedysi som bol zanietený fanúšik Firefoxu. Odkedy som sa začal venovať rozšíreniam, moje nadšenie čoraz viac upadá. A toto je len ďalší klinec do rakvy, v ktorej leží moja dôvera vo Firefox.

Čo si o tom myslíte vy? Je to náhoda? Máte podobné skúsenosti s inými prehliadačmi?