social-apps

Aplikácie na sociálnych sieťach: Majú vôbec zmysel?

Ak nejaká aplikácia pošle niečo na sociálne siete, je približne 100% šanca, že ma to nezaujíma. A nielen to. Daná aplikácia má približne rovnakú šancu, že ju okamžite zablokujem. Prečo?

Osobne sa sociálne siete snažím používať ako zdroj nových, zaujímavých a užitočných podnetov. Nezaujíma ma, čo ste mali na raňajky, že nemáte radi pondelky, alebo že vášmu dieťaťu už rastie druhý zub. Blbé je, že väčšina aplikácií mi prináša informácie presne tohto typu: Pohnojili ste paradajky, zabehli ste 1.2km, pozreli ste si video s mačičkami.

A aby som nezabudol, potom sú tu ešte aplikácie, ktoré kladú nezmyselné obštrukcie medzi mňa a obsah, ktorý by ma mohol zaujímať. Nebudem sa onich rozpisovať podrobnejšie, už to za mňa dokonale vyjadril Mathew Inman vo svojom State of the Web na Oatmeale.

Po pár mesiacoch používania Facebooku som manuálne zablokoval viac než 500 aplikácií, než som to zautomatizoval pomocou rozšírenia SocialFixer.

Výsledky prieskumu

Zaujímalo ma, ako aplikácie používajú a vnímajú ostatní. Urobil som rýchly prieskum:

  • Väčšina z vás používa nejaké aplikácie na Facebooku a Twitteri. Aplikácie na Google Plus sú vzácne:
    • Najčastejšie používané typy aplikácií sú autentifikácie, alternatívni klienti a aplikácie na zber a analýzu dát (Klout, SwitfKey, Followers History).
    • Najviac aplikácií máte povolených na Twitteri. Je to kombinácia dvoch príčin: Twitter je často používaný ako autentifikácia do aplikácií tretích strán (Oauth). Okrem toho ho veľká časť užívateľov používa pomocou alternatívneho klienta (HootSuite, Plume, atď.). Často používajú viac alternatívnych klientov (smartphone versus počítač).
    • O niečo menej aplikácií máte povolených na Facebooku. Opäť, vedie autentifikácia (Facebook Connect). Za nimi sú alternatívni klienti, ale na rozdiel od Twitteru sú to čítačky typu Flipboard.
    • Na Google Plus sa aplikácie takmer vôbec nepoužívajú. Na autentifikáciu sa používa účet Googlu, čo nemá na Google Plus žiadny vplyv. Alternatívni klienti sú zbytoční, na zisťovanie zoznamu odkazov na čítanie (Flipboard) aplikácie používajú API.
  • Aplikácie, ktoré na sociálne siete posielajú posty, to majú podľa očakávania veľmi ťažké:
    • Väčšina z vás nedovolí aplikáciám postovať automaticky (napr. automatické nazdieľanie každého videa na YouTube, ktoré ste olajkovali).
    • Na automatické posty prakticky nikto nereaguje.
    • Iba asi tretina ľudí, ktorí používajú aplikácie, z nich posiela posty manuálne (napr. kliknutie tlačítka “Share” u videa na YouTube).
    • Iba asi polovica manuálnych postov sa dočká nejakej reakcie.

Je mi jasné, že výsledky môžu byť výrazne zdeformované tým, aká cieľovka na nich odpovedala. Sledujú ma obvykle ľudia od počítačov, ktorí sa na tieto veci pozerajú inak, než profesionálne matky v domácnosti. Ak viete o nejakej štúdii s relevantnejšími účastníkmi, dajte mi prosím vedieť.

Ako zistím, ktoré aplikácie mám povolené?

Ľudia často vôbec nemajú prehľad o tom, aké aplikácie vlastne majú na svojich sociálnych sieťach povolené. Tajne alebo podvodom nainštalované aplikácie dokonca môže byť potenciálna bezpečnostná hrozba. Tu je zoznam odkazov na stránky, kde môžete vidieť a spravovať povolené aplikácie:

Bežte tam a urobte si v tom poriadok.

Budúcnosť aplikácií

So sociálnymi aplikáciami začal Facebook. Stáli za rozmachom jeho popularity, pretože dávali jeho užívateľom dôvod vracať sa častejšie, aj keď tam nemali dosť kamarátov na sledovanie. Hry Zyngy (Farmville, Mafia) nútili hráčov chodiť na Facebook každých pár hodín.

Lenže postupne začalo byť notifikácií a automatických postov priveľa. Facebook ich začal obmedzovať. Keď vznikol Google Plus, hry úplne odsunul do vlastného priestoru. Facebook im už tiež venoval vlastnú záložku. Na Zyngu a podobné spoločnosti to malo celkom drtivý dopad.

Celkom by ma zaujímalo, aká bude budúcnosť aplikácií na sociálnych sieťach. Ako to vidíte vy? Ak je medzi vami niekto, kto sa živí vývojom aplikácií pre Facebook, váš pohľad ma obzvlášť zaujíma.

  • Děkuji. Uklidila jsem si :)

  • My jsme dělali FB app a mám z toho poměrně dost zajímavých zkušeností. Ač nemám Zyngu zrovna jako lovemark, trochu je lituju, protože vím jak se asi cítili – platforma je prostě zařízla a oni byli bezradní. FB, ač má např. o mnoho hezčí API než jakékoliv ze stovky API Googlu, je strašně nestabilní prostředí pro vývoj aplikace. Stálé BC break změny, chyby, nekonzistence s dokumentací, nedostačující dokumentace, apod. Ze dne na den něco přestane fungovat a jejich bugtrackeru je jedno, že to je feature, na které závisí celý tvůj byznys. FB apps jsou podle mě dnes už minulost. Hodí se to jen na hry, doprovodné marketingové soutěže, nebo na doplňující srandičky k webům, ale se seriózní funkčností je lepší se přesunout jinam – my utekli na vlastní web ( http://www.concertin.com ) a FB používáme sice dost, ale čím dál tím méně – pro autorizaci, načtení dat o uživateli, atd. – k tomu je to dobré, ale nevyplatilo se nám být na tom opravdu existenčně závislý.