jehovisti-applisti

Mac versus PC: Aklimatizácia

POZOR! Tento zápis je o Mac versus PC.

Kedysi dávno, to som ešte pracoval v Etnetere, sme mali v kancelárii novučičkú klimatizáciu. Bol horúci letný deň. Z obeda sa vrátil istý nemenovaný kolega (Martin Cohen), celý rozhorúčený a spotený. Na sebe mal nohavice, bundu a masívnu bradu. Zapol klimatizáciu na maximum. Normálne som videl, ako sa mojim chlapcom v krkoch rodí angína.

Na dotaz, prečo si radšej nevyzlečie bundu, mi povedal, že v nej má cigarety a zapaľovač a že sa mu ich nechce vyberať z vrecka, pretože o chvíľu aj tak pôjde fajčiť. V tom okamihu som zaviedol zákon o používaní klimatizácie, ktorý som v našej kancelárii nekompromisne vynucoval:

Právno šahať na ovládanie klimatizácie má iba človek v kraťasoch a tričku, ktorý je v miestnosti aklimatizovaný minimálne 15 minút.

Ako som už spomínal, tento zápis je v skutočnosti o Mac versus PC (versus Linux, versus čokoľvek iné). A kľúčové slovo je aklimatizácia.

Jediné zmysluplné diskusie o platformách som mal s ľuďmi, ktorí tú svoju platformu používali už roky a tú druhú platformu si dôkladne ošahali. Ich názor bol bol obvykle veľmi benevolentný: “Moja platforma má tieto silné stránky a tieto slabiny. Silné stránky sú pre mňa dôležité, slabiny som sa naučil obísť alebo fixnúť a nebránia mi v práci. Moja platforma je pre mňa lepšia. Ale chápem, že pre teba, tvoje potreby a pri tvojich návykoch môže byť lepšia tvoja platforma.”

Najhoršie diskusie o platformách sú s ľuďmi, ktorí danú platformu používajú krátko. Ešte sú nadšení z každej drobnosti a vychytávky, ktorá je lepšia než na pôvodnej platforme. Zároveň každý problém prechádzajú s tým, že proste ešte nie sú na novú platformu poriadne zvyknutí. Úplne najhorší na celom svete sú ľudia, ktorí novú platformu ešte ani nepoužívajú, akurát sa rozhodli, že v dohľadnej dobe preklopia.

Prosím vás, majte súdnosť. Kľudne svoje nadšenie z novej platformy ventilujte na sociálnych sieťach. Ale nesnažte sa kvôli tomu ostatných konvertovať a asimilovať. Ste trápni a nepríjemní.

Ako to vnímate vy? Patríte mezi “fanboyov” a konvertujúcich misionárov? Ak áno, čo vás k tomu vedie?

PS: Nabudúce asi napíšem niečo o ľuďoch, ktorí mi dávajú rady o výchove detí, pričom sami ešte žiadne deti nemajú

 • PetrSteinbauer

  S názorem souhlasím, mám to podobně, jen Linux vs Win.
  Dokážu pracovat produktivně v obojím, v Linuxu si ale přijdu produktivnější, tak ho preferuji. Teď nově mám 3 tydny pujceny Aplle, a zatim se seznamujeme. Diky tomu ze je to prevlecenej linux se chytam v bezne praci, ale produktivni jako jinde rozhodně nejsem.
  Ty prachy bych za to rozhodně nedal – vše mám jinde a tak nemá cenu přecházet.
  Ale nedonutíte mě abych někomu něco nutil – používejte si to v čem jste efektivní, – asi tak…

 • Daniel

  Ja som presiel na Mac asi pred 4 rokmi, a premna ako front end developera cesta spat neexistuje :)

 • Pingback: Kúpil som si Mac | Riki Fridrich()