fb-diskusia

Ako na sociálnych sieťach vyvolať kvalitnú diskusiu

Facebook zavádza negatívne signály v Edge Ranku. Stránkam sa už neoplatí postovať jednoduché zábavné obrázky, alebo robiť like-baiting: “Ak máte radi čokoládu, dajte like, ak nie, napíšte komentár.”

Ak chcete byť na Facebooku vidieť, musíte sa naučiť vyvolať zaujímavú a relevantnú diskusiu. Vypozoroval som, že jedna z možností ako to dosiahnuť, je držať sa týchto dvoch pravidiel:

  1. Majte názor.
  2. Nebojte sa ho zmeniť.

Aby post na sociálnych sieťach vyvolal diskusiu, musíte vyjadriť jasný a zrozumiteľný názor. Neurčité konštatovanie žiadne reakcie nevyvolá: “Čokoláda môže byť dobrá alebo zlá.” Ale ak zaujmete pevný postoj, je o čom diskutovať: “Čokoláda mi nechutí. Nechápem, prečo ju ľudia jedia.”

Ale pozor. Toto funguje iba v prípade, že ste ochotní svoj názor zmeniť, alebo aspoň načúvať názorom ostatných: “Čokoláda mi nechutí. Prečo ju jete vy? Doporučte mi nejakú, ktorá ma presvedčí.” Ak nie ste zvedaví na reakcie, nikto nebude mať dôvod ich posielať. Ak nie ste ochotní svoj názor zmeniť, z diskusie bude vojna: “Čokoláda mi nechutí. Ak ju jete, ste idioti.”

Samozrejme, toto sú poznatky, ktoré som nabral popri svojej osobnej aktivite na sociálnych sieťach. Nemám žiadne skúsenosti so správou firemného profilu alebo stránky. Ak sa niečím takým živíte, podeľte sa prosím o svoje skúsenosti, nech sa od vás niečo naučíme.

  • Kdysi jsem někde říkal, že důvod proč jsou pánové Hulán, Fuka (a koneckonců i ty) tak populární, je ten že mají nějaký (libovolný) názor. To že s ním nesouhlasím (nebo jo) – to je právě ten sociální aspekt, ta popularita a ta inspirace.

    Ale není to legrace… Osobně jsem až z podnikatelský praxe poznal, že dovednost “mít názor (prakticky) na všechno” je opravdu těžká a nezbytná. Do té doby než jsem začal podnikat, jsem spoustu věcí neřešil – měl jsem to své programování a neřešil nic kolem.
    Teď? Pořád na něco musím mít názor… půjdem do toho? vyplatí se ta inzerce? najmeme toho človeka? stihneme to? co odložíme? je tahle inzerce k tomu? koupíme další regál? přestehujeme se? vyjdeme s nájmem? vyplatí se to outsourcovat nebo to naprogramuju? dohodnu se? stojí mě to za to? atd…. atd…

    Jen tak dál s pevnými názory – jsou inspirativní! Ať se Ti daří!