neexistujuci vyrobok

Ako Alza tvrdila, že výrobok neexistuje

K Alze mám rozporuplný vzťah. Striedavo ma nasierajú a hneď na to príjemne prekvapujú. Naposledy sa s tým stretla moja mama, keď si chcela kúpiť kábel k tabletu. Alza jej ho ani za svet nechcela predať.

Moja mama nie je počítačový analfabet. Naopak. V kategórii laických užívateľov je totálna hackerka. Na svojom počítačí robí všetko možné. Keď dostala androidí tablet Nexus 7, bola nadšená. Pre ňu to nie je žiadna hračka pre geekov, ale dokonalý stroj. Zvláda na ňom robiť všetko to, čo očakáva od počítača. Navyše to má dobré hry. A dá sa to používať na gauči.

Keďže mama svoj tablet používa neustále, potrebuje ho často nabíjať. A chce si ho so sebou brávať na cesty, takže ho potrebuje nabíjať aj v aute. Opýtala sa ma teda, či pre Nexusu 7 existuje kábel, ktorý by mal koncovky aj do elektriky, aj do auta.

“Samozrejme že existuje, mami. Objednaj si ho na Alze.”

Mama zavolala do Alzy a tam jej mládenec povedal, že nič také neexistuje. Tak sa mi posťažovala, že som jej zase nakukal nejaké nezmysly. Na čo som sa pozrel na weby Alzy a objavil som presne to, čo chcela: Micro USB kábel s výmennými koncovkami do bežnej zástrčky aj do zástrčky v aute.

Takže mama opäť volala do Alzy. (Moje výzvy, aby sa s nimi vôbec nebavila a objednala to on-line, samozrejme ignorovala.) Mládencovi povedala konkrétne čo chce. Mládenec na to, že to fungovať nebude, že to musí byť značkové, že by možno zafungovalo niečo od Samsungu, ale že to vôbec nemajú. A so zástrčkou do auta? Tak to už vôbec nie.

Mama sa s ním dohadovala dosť dlho. Nakoniec to konečne vzdala a objednala to on-line. Druhý deň kábel dorazil. Otestovali sme ho. Bez problémov fungoval.

Netuším, o čo tomu mládencovi šlo. Keby mame chcel predať nejaký drahší výrobok, to by som ešte chápal. Nepáčilo by sa mi to, ale chápal by som to. Lenže on jej tvrdil, že výrobok ktorý chce neexistuje. A to aj napriek tomu, že mu ho moja mama strčila až pod nos.

Možno bol ten mládenec úplne vypatlaný a vôbec nerozumie elektronike. Lenže v tom prípade nechápem, ako ho môže Alza posadiť k telefónu, aby radil ľuďom.

Máte podobnú skúsenosť? Napadá vás nejaký dôvod, prečo ten mládenec reagoval ako reagoval? Prosím, pomôžte mi to pochopiť, inak mi to bude navždy vŕtať v hlave.

 • Jedine co me napada je ze tablety casto potrebuji silnejsi nabijecky nez telefony, treba takovy iPad se na spouste obycejnych USB-zasuvek nenabiji nebo se nabiji velmi pomalu. Takze je mozny ze to co si koupil maji v alze oznacene jako pro telefony a k tabletu to proste nedoporucujou, to ze to funguje, mohli samozrejme vedet.

 • Schválne som podľa technickej dokumentácie porovnával výstup nabíjačky a očakávaný vstup tabletu. Oboje 5V.

 • andrej

  5V je super, ale kolko to dava A a tym padom VA?

 • Martin F

  Výstupný prúd ťa musí zaujímať tiež, ale ta nabíjačka má uvedené “max1000 mA” čo by malo fakt stačiť. Niektore majú iba 500mA a to je na tablety málo.

 • Mám s Alza.cz stejnou zkušenost. Tvrdili mi, že výrobek nenabízejí, a přitom jsem ho v jejich obchodě v pohodě dohledal a objednal. Při jiném nákupu mě zase přesvědčoval jejich prodejce, že PCMCIA kartu nacpu do ExpressCard slotu. Někdy mi přijde, že jejich zaměstnanci poskytují horší rady než v Datartu. Proto nakupuji už jen v CzC.cz, kde se mi nic podobného zatím nepřihodilo.

 • Do eshopu by ma veru nenapadlo telefonovat :) Ja osobne zistujem kompatibilitu googlenim, ci to uz niekto skusal presne s danym zariadenim. Kazdopadne zaujimava story.

  Mimochodom co tu niekto spomina so “silou” nabjiaciek, mam podobnu skusenost s tabletom iPad mini, ku ktoremu dodavaju nabijacku pre iPhone a ta proste iPad mini nabija o dost pomalsie, ako ked USB kabel pichnem do Macbooku Air. Odtial to ide ako blesk.

 • Riky nabijecky na tablety maji casto 2A (tedy 2000mA).

 • Pavel

  1A je málo, bude se nabíjet dlouho v horším případě pokud bude tablet v zátěži se nabíjet nebude vůbec.
  Co víc, zdroj pojede na MAX a bude topit. Měl by být 2A tak proto chlapec nechtěl prodat 1A.

 • Arci

  I když nabíječka má max proud třeba 3A, tak některá zařízení, pokud jí nedetekují jako nabíječku, tak si z ní nevezmou víc než 500mA. Stejně jako z USB portu. Některá dokonce ani nezačnou nabíjet (chybí jim data, jako u USB portu). To, jak zařízení detekuje nabíječku je závislé na výrobci. Pro Nexus 7 je dobrý popis na http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1823377