expecto-patronum-630-75

Chcem Martina mentora

Pozor. Tento zápis nikam nevedie. Iba sa snažím jeho spísaním dokopať k tomu, aby som si zrovnal vlastné myšlienky. Ak vám to nedáva žiadny zmysel, asi to bude tým, že v tom žiadny zmysel nie je.

Mám pocit, že ma nikdy nikto nič nenaučil. Čítať som sa naučil sám, ešte než som začal chodiť do školy. V škole som sa nudil, pretože to, čo sme sa tam učili, som už vedel. Obvykle vďaka tomu, že som o tom už čítal vo verneovkách. Strednú a vysokú školu som zvládol vďaka tomu, že som sa naučil, ako do predmetov, ktoré ma nebavili, investovať minimum úsilia na to, aby som prešiel. Predmety, ktoré by ma potenciálne bavili, ma v skutočnosti nudili, pretože som o nich obvykle vedel viac, než vyučujúci. Nikdy nezabudnem na to, ako som sa raz prebudil na prednáške informatiky a vyučujúca práve vysvetľovala, ako sa v Maľovaní vo Windows používa guma.

Všetky dôležité veci, ktoré viem a ktoré ma živia, som sa naučil sám.

Blbé na tom je, že som sa nikdy nenaučil mať rešpekt k autoritám. Manageri, policajti, riaditelia, celebrity, velitelia, prezidenti. Sú to pre mňa obyčajní ľudia. Nemám pocit, že by som s nimi mal jednať podriadene. Čo je fajn. Ohromne fajn. Väčšinou. Problém je akurát v tom, že tým pádom nemám žiadne vzory, ku ktorým by som vzhliadal.

Nenávidím formulárové políčka, do ktorých mám napísať niečo o sebe. Nikdy neviem, čo tam napísať. Ako sa definovať? To políčko by mali vypĺňať ostatní, ktorí ma poznajú. Z úplného zúfalstva som začal používať hlášku: “Som taký dobrý, že som sám sebe vzorom.” Pripadalo mi to vtipné. Až teraz, s odstupom času, si uvedomujem, že je v tom schovaná hlbšia, bolestivá pravda. Musím byť svoj vlastný vzor, pretože nie som schopný mať externé vzory.

Čím sa konečne dostávam k jadru problému: Potrebujem mentora alebo kouča.

Viem, že keď človek vie, čo chce, tak existujú metódy, ako to dosiahnuť. Tie metódy poznám a viem ich aplikovať. Lenže neviem, čo chcem. Viem, viem… problém prvého sveta. Ale ja ten problém mám. Mám spústu možností, čo robiť, ale neviem, čo z toho si vybrať. Paradox of choice.

Napadlo ma, že by mi mohol pomôcť niekto, kto by ma vzal za ruku a nasmeroval správnym smerom. Lenže kto by to mal byť, keď nepoznám nikoho, koho by som rešpektoval natoľko, aby som sa od neho nechal komandovať?

Dlho som nad tým koumal. Hľadal som inšpiráciu na sociálnych sieťach. Zakaždým, keď ma napadol niekto, kým by som bol ochotný sa nechať viesť alebo poučovať, poznamenal som si to. Toto je zoznam, ktorý som dal dohromady po asi dvoch týždňoch:

Napadlo ma aj pár bonusových vymyslených postáv:

Čo majú spoločné? Čo to o mne hovorí? Všetko sú to muži, takže som asi mysogyn. Nie sú medzi nimi podnikatelia ani businessmani, peniaze pre nich asi nie sú hlavnou motiváciou. Prekvapilo ma, že medzi nimi nie je ani nikto z IT. Všetci sa snažia buď rozšiťovať obzory ostatným, alebo rúcať zažité bludy. Často oboje zároveň. To je teda to, čo mi imponuje, čo by som chcel robiť.

Tak a teraz babo raď. Poznáte niekoho, kto by sa ku mne hodil ako mentor alebo kouč? A mimochodom, máte vy sami mentora? Ak áno, kto to je? Ak nie, koho by ste chceli?

 • dusan

  Blbé na tom je, že som sa nikdy nenaučil mať rešpekt k autoritám. > ja nás viac :)))

 • Ondřej Žára

  Blbé na tom je, že lidé bez respektu k autoritám pak následně zpravidla nedokážou rozpoznat fake autoritu (celebrita) od autority, ke které je společensky užitečné chovat respekt (policajt). Proto je pak pro tolikero populace policie bandou zmrdů (a silnice plné bezohledných kokotů).

 • lubos

  Nemam zadneho trvaleho kouce. Spise se snazim pravidelne potkavat s lidmi o kterych si myslim ze jsou chytrejsi nez ja (Martin Maly, Patrick Zandl, Tomas Rousek, atd.) a s nimi diskutovat o tematech ktere mne (i je) zajimaji. Tim ze reknu nahlas co si myslim, oni mohou vyjadrit protinazor a tim se neco neveho dozvim.

  S tim ze nevim co chci bojuji porad, posledni dobou bojuji spise s tim ze si myslim ze nic neumim, jen ostatni mi tvrdi a dokazuji opak.

  Ja pokud bych mohl tak si jako mentora vyberu Elona Muska, hlavne tim co dela, jak to dela a co uz dokazal.

  Mozna jeden z navodu je to delaval Masaryk s patecniky(?). Tedy pravidelne setkavani se chytrych lidi, kteri diskutovali o problemech a svete a tim se navzajem vsichni tahli kupredu ve svem rozvoji.

 • Ja to mám trochu inak. Skúsim to vysvetliť:

  Celebrity aj policajtov vnímam ako úplne normálnych ľudí a podľa toho sa k ním správam. Nepovažujem ich ani na za nadradených, ale ani za podradných. Dare Rolinc nebudem nebudem nadávať len preto, že je celebrita. Na druhej strane ju nebudem nekriticky obdivovať len preto, že je celebrita. Ak ma na ulici zastavia policajti a budú so mnou jednať slušne, budem s nimi jednať rovnako slušne ako s kýmkoľvek iným. Ak na mňa budú štekať a vyhrážať sa mi, tak na nich budem reagovať úplne rovnako ako na akéhokoľvek civilného hulváta.

 • Milan Kryl