startup-pyco

Prečo startupy nemajú šancu získať seniorných vývojárov

Veľmi úprimný a zaujímavý článok o tom, prečo startupy nemajú šancu získať seniorných vývojárov ako zamestnancov.

V skratke: Startupy po nich chcú, aby odvádzali špičkovú prácu a makali od rána do večera, za čo im dajú malý plat a prísľub podielu na zisku, keď sa startup podarí. Finta je v tom, že seniori neveria, že startup sa podarí (poznajú štatistiky a nepozerajú sa na ne ružovými okuliarmi). A keď sa aj podarí, jediní kto z toho bude reálne profitovať, sú zakladatelia. Nie zamestnanci. Na druhej strane sú klasické firmy a korporácie, ktoré im dajú lepší plat, zmysluplné benefity a neočakávajú od nich, že budú makať od rána do večera.

Pre skutočne seniorných a skúsených vývojárov je práca pre startup risk, ktorý sa vôbec nevyplatí. Ak chcú stabilitu, zamestnajú sa v korporácii. Ak to chcú risknúť, založia si vlastný startup (ako pekný príklad z našich končín ma napadá Jakub Nešetřil).

Neberte to prosím tak, že som úplne proti startupom. Keby som mal 20 rokov, viac nadšenia než skúseností, spústu energie, minimálne životné náklady a žiadne záväzky, verte mi, určite by som bol startupista. V takej situácii je startup tá najúžasnejšia vec na svete. Je to neoceniteľná príležitosť otrkať sa, nabrať skúsenosti a kontakty.

Čo tým celým chcem povedať? Ak ma chcete presvedčiť, aby som bol súčasťou vášho startupu, skúste ma pre svoj nápad nadchnúť tak, aby som sa do toho vrhol ako spoluzakladateľ. Pretože vaše ponuky, aby som pre vás pracoval ako zamestnanec, nemajú žiadnu šancu na úspech.

  • Ako potom nájisť šikovných vývojárov?

  • Ak by som bol startup a hľadal by som seniorného vývojára, lákal by so ho na to, že by bol partnerom, nie zamestnancom.

    Veľké firmy majú možností viac: Môžu seniorného vývojára zaplatiť. Alebo ho môžu nalákať na zaujímavú výzvu (napr. vývoj systému pre milióny užívateľov a pod.). Alebo môžu najať juniora, ktorý má potenciál, a vychovať si ho.

  • Dik za odpoveď, ten junior znie asi lepšie ( pre startup ), ale zasa neviem či by si ho dokázali “vychovať”, nakoľko drvivá väčšina startupov nemá prostriedky a čas sa niečoho takého zhostiť. Ja si myslím že záleží na konkrétnom človeku, aké má skúsenosti, odhodlanie, povahu a hlavne chuť riskovať a púšťať sa do rizikových projektov.

    https://twitter.com/DanielKojnok

  • tribon

    Dalsi moznost je seniorum nabidnout vylhany plat a pak s krcenim ramen “jsme startup” zaplatit desetinu :)

  • flo

    a ktore startupy hladaju seniorov programatorov? naco by im boli nejaky 35 rocni zasekani programatori, ktori su uz mimo?
    poznam par startupov a vacsina z nich su mladi ludia, ktori si vystacia. sleduju trendy, programuju od detstva. jasne, ze su aj startupy, ktore sa rozbiehaju vo vacsom meritku, s velkou investiciou a tie chcu seniorov, no da sa to este nazyvat startup? nie je to uz normalne podnikanie?

  • MF

    @flo: A startup je potom co, ked nie normalne podnikanie? Je to nenormalne podnikanie? :)

  • mik

    prepac ale 35 rocny programator a mimo? taku hlasku moze zo seba vysukat iba 25 rocny programator ktory si mysli, ze vsetku mudrost sveta lyzicou vychlipal… doporucujem k precitaniu teach yourself programming in ten years a predovsetkym vela energie do dalsich dlhych rokov zbierania skusenosti z oblasti programovania. co ja poznam (a pohybujem sa v korporatnom prostredi “internetovych” firiem) tak skutocne kvalitny programator pod 40 je k nezohnaniu…