Ako v Českej republike preplatiť šek z USA

Vďaka svojim rozšíreniam si v rámci affiliate programu Amazonu zarobím nejaké peniaze, ktoré z USA potrebujem dostať do Českej republiky. Keďže Amazon z USA do Európy posiela peniaze jedine šekom, je to trochu komplikovanejšie. Ale zďaleka to nie je taká katastrofa, ako to vyzerá. Ako na to?

TL;DR verzia: Založte si bežný účet v Českej sporiteľni a šeky noste tam.

Plná verzia:

Najprv som hľadal na internete. Šeky sa u nás takmer nepoužívajú. Väčšina bánk ich vôbec neprijíma. Tých pár, ktoré ich prijímajú, si za to účtujú šialené poplatky. Pobavil ma príbeh chlapíka, ktorý si nechal preplatiť šek za cca 600,- Kč. Vyúčtovali mu poplatok vo výške 750,- Kč. Takže nielenže nič nedostal, ešte mal zaplatiť 150,- Kč. Keby ten šek roztrhal, vlastne by na tom zarobil.

Najpoužiteľnejšie vyzerala Česká spořitelna. Za spracovanie šeku si účtuje poplatok vo výške 1% zo sumy, minimálne však 100,- Kč a maximálne 3000,- Kč. Viď ich Cenník, Osobné financie, Šeky. Šeky preplácajú iba svojim klientom, takže si u nich treba založiť účet.

Na internete som ešte narazil na upozornenia, že nie na každej pobočke vôbec vedia, čo je to šek a ako ho spracovať. Tak som to skúsil na pobočke, ktorú mám najbližšie – Česká spořitelna Ďáblice, Kyselova 1659, 18200 Praha 8.

Pani, ktorá ma mala na starosti, so šekom nemala žiadny problém. Založil som si tam bežný účet. Chcel som ho používať po internete (Servis 24) a chcel som k nemu platobnú kartu Visa, ktorou sa dá platiť na internete. Tým som sa dostal do cenového pásma Standard II, čo znamená mesačný poplatok za vedenie účtu vo výške 69,- Kč. Zriadenie účtu je zadarmo. Viď cenník pre osobný účet.

Preplatenie šeku môže trvať až 40 dní. Zatiaľ mi preplatili tri šeky, trvalo im to niečo medzi 14 a 30 dňami. Všetky šeky boli preplatené úplne bez problémov. Stačilo zájsť na pobočku, odovzdať šek pracovníčke. Tá vyplní všetky formuláre, dva z nich podpíšete. Celé to trvá tak 5 minút.

Mesačne od Amazonu dostávam šek vo výške jednotiek tisíc Kč. Ak spočítam poplatok za jeho spracovanie a poplatok za vedenie účtu, stojí ma preplatenie jedného šeku 170,- Kč. Pokiaľ viem, je to najlacnejšie riešenie v Českej republike. S prístupom banky a hlavne ochotou pracovníčok na pobočke Ďáblice som veľmi spokojný.

Ak potrebujete v Českej republike preplatiť šek z USA, vrelo odporúčam obrátiť sa na Českú sporiteľňu.

 • andrej

  > s ochotou pracovníčok na pobočke Ďáblice som veľmi spokojný

  :D

 • tribon

  Od roku 98 jsem chodival do KB, dokonce jsem mel jednu dobu dohodu o expresnim proplaceni (do druheho dne). Stavalo to od 50kc do 500kc. Potom KB zrusila expresni proplaceni a trvalo to 5 tydnu. RB to zvladala za stejen penize za 3-5tydnu, ale pak vsem naraz jeblo a chteli aspon 500kc +%, takze se vyplatil wire transfer za $50 :)

 • PetrSteinbauer

  Moje zkušenost:
  Poštovní spořitelna, nutnost jít do jedné pobočky na Lannově třídě (České Budějovice), ne všechny to dělají. Poprvé běs na 40 minut. Podruhé a vlasně i po padesáté zaležitost na 3 minuty. Co mě ale pobaví, mají tam mojí první platbu jako vzor, vezmou si ji a prekontrolují že je všechno správně. Mají jí tam dodnes – tři roky. Až si tam někdo pujdete pro šek, uvidíte mě na vzorovníku :o)