cancel-music-account

Prečo som zrušil predplatné Google Music

V rámci hľadania ideálnej hudobnej služby som dva mesiace aktívne používal Google Music s predplatným. Prvý mesiac to vyzeralo nádejne. Druhý mesiac sa to postupne zhoršovalo. Až som pred chvíľou predplatné zrušil a Google Music viac nemienim používať. Prečo?

Pozitíva

Som nenáročný. Od hudobnej služby očakávam dve veci: 1. Prehrávanie hudby, ktorú si vyberiem. 2. Doporučenie nejakej novej, zaujímavej hudby.

Mám dva playlisty. Jeden počúvam z počítača, pri práci. Tam mám kľudné, pomalé skladby, podľa možnosti inštrumentálne. Blokujem tým okolitý hluk a pomáha mi to sústrediť sa. Druhý počúvam z telefónu, keď niekam idem, cestujem, nakupujem, cvičím. Vtedy počúvam muziku rezkú, nadupanú, aby ma hnala vpred.

Objavovanie hudby

Google Music má dobrú featuru: Prehrávanie rádia na základe playlistu. V praxi to znamená, že prehráva položky z playlistu a prekladá to skladbami, ktoré sú niečím podobné ako položky v playliste. Vďaka tomu som objavil pár nových vecí, ktoré sa mi páčia.

Standup comedy

Medzi žánrovými rádiami som objavil kategóriu “Standup comedy”, ktorá obsahuje fakt skvelé veci od mojich obľúbených komikov. S chuťou som si ich púšťal večer pred spaním.

Lenže po čase sa Google Music naučilo, že mám rád veci z tejto kategórie a začalo mi to hovorené slovo miešať medzi hudbu, keď som použil funkciou “I’m feeling lucky”. Predstavte si, že niekam idete, počúvate pri tom nadupanú hudbu a do toho sa vám ozve Patton Oswalt. Mám Pattona a jeho humor hrozne rád. Ale keď počúvam hudbu, tak chcem hudbu.

Čím sa dostávame k negatívam.

Negatíva

Chýbajúci obsah

V archíve Google Music som márne hľadal niektoré skladby a interprétov, ktoré by som tam čakal. Žiadne obskurnosti. Naprílad:

Prehrávač pre desktop

Ak si chcem hudbu prehrávať na počítači, musím ju púšťať z webového rozhrania. To znamená, že ak chcem stlačiť skip alebo pauzu, musím sa preklikávať medzi oknami. Na ovládanie hudby očakávam globálne klávesové skratky (alebo media keys).

Po chvíli hľadania som objavil Radiant Player. Po tom, čo sa mi ho podarilo nainštalovať a rozbehať, fungoval fajn. Akurát sa mi nepáčilo žiť v strachu, kedy Google bez varovania zruší neoficiálny prehrávač, ktorý porušuje ich copyrighty a čo ja viem čo ešte. Mám s takým prístupom negatívne skúsenosti z minulosti.

Prehrávač pre Android

Priznám sa, že užívateľské rozhranie Google Music pre Android som dodnes nepochopil. Vôbec sa v ňom neorientujem. Väčšinou náhodne skúšam, či stlačenie tejto položky urobí aspoň približne to, čo chcem. Napríklad tlačítko “skip” tam hľadám márne, musím kvôli nemu ísť na domovskú obrazovku, kde mám widget Google Music, v ktorom to tlačítko je.

Offline

Bez pripojenia si na desktope neškrtnem. Ak chcem počúvať hudbu z počítača, musím ju streamovať. To znamená, že Google Music na desktope nie je použiteľný ako jediný, primárny prehrávač hudby.

V telefóne je to o niečo lepšie. Tam si môžem vybrať, ktoré albumy a playlisty chcem mať k dispozícii offline. Problém však nastal, keď som nedávno bol pár týždňov na dovolenke v zahraničí. Po týždni bez pripojenia mi Google Music zahlásil, že mi nič neprehrá, pretože si už dávno nemohol overiť, či je moje predplatné platné.

Najviac ma nasralo, že bez overenia platnosti predplatného mi odmietal prehrať aj lokálne uloženú hudbu. T.j. MP3-ky, ktoré som si grabol z CD a cez USB kábel nahral do telefónu. Toto bola prvá vec, ktorá ma vytočila natoľko, že som začal zvažovať zrušenie predplatného.

Podivné bugy

Postupne som začal narážať na podivné bugy v aplikácii pre Android.

Veľmi frustrujúce bolo, že sa mi Google Music stále pokúšalo prehrávať skladby, ktoré som zo svojej knižnice zmazal. Nepomohlo ani premazanie cache. Ak som klikol na “I’m feeling lucky”, tak to do zoznamu zaradilo neexistujúce skladby. Čo by nebolo také zlé, keby to také skladby proste preskočilo. Lenže nie, prehrávač sa na nich zastavil. Zobrazil chybovú hlášku, že skladbu nie je možné prehrať a zastavil sa. Takže som občas musel vytiahnuť telefón z kapsy a s nadávkami zase kliknúť na “I’m feeling lucky”.

Klinec do rakvy bol divný bug. Google Music sa vypne, ak telefón zmení typ pripojenia (napr. z wifi na mobilné, alebo keď stratí spojenie). Aplikácia sa vypne. Takže napríklad ak sedíte v metre ktoré pricháza alebo odchádza zo stanice, hudba sa preruší. Ak prejdete okolo hospody, u ktorej máte zapamätanú wifi, hudba sa preruší. Ak sa pri odchode z domova dostanete z dosahu wifi, hudba sa preruší. Ak prechádzate medzi pokrytím EDGE a 3G, hudba sa preruší.

Posledný týždeň som sa kvôli tomu neustále zapínal a vypínal lietadlový mód. Ale celé to bolo také frustrujúce, že som sa rozhodol službu zrušiť. Nestojí mi to za tie nervy.

Export dát

Chcel som si pred tým ešte vyexportovať zoznam skladieb v knižnici a v playlistoch, aby som ich jednoducho mohol prehodiť do nejakej inej služby. Lenže nech som hľadal koľko som chcel, Google Music nemá žiadny export.

Tak som chcel zoznamy copy-pastnuť, ale ani to nešlo. Google Music totiž v zozname skladieb zobrazuje iba tie položky, ktoré sú vo viewporte. Keď skrolujete hore-dole, obsah tabuľky sa neustále mení a to, čo nevidíte, proste zmizne. Je mi jedno, či to tak inžinieri Googlu urobili kvôli performance alebo kvôli obštrukciám. V tej chvíli som už bol taký frustrovaný, že ma to vytáčalo do biela.

Večer som si napísal rozšírenie, ktoré zobrazí obsah knižnice, preskroluje všetkými položkami a vyexportuje mi to do textovej podoby. Nájdete to na GitHube. Na Chrome Store sa to ani nepokúšam dávať, Google by mi to určite hneď zrušil.

Zoznam skladieb si teraz môžem pomocou nástrojov typu Ivy naimportovať do Spotify, Deezer, alebo kamkoľvek inam (a ak nie, tak si na to napíšem ďalšie rozšírenie na import).

Čo teraz?

To je ťažká otázka. Spotify som už skúšal, nejako mi to nevyhovovalo. Deezer som nepochopil, som z jeho UI totálne zmätený. Na desktope sa asi vrátim ku Groovesharku. A v telefóne asi na hudbu zanevriem.

Alebo pre mňa máte nejaký dobrý tip, ktorý som ešte neskúsil?

 • Mám to podobně, zkoušel jsem jak Google Music, Rdio, Deezzer a nakonec vyhrálo Spotify a to kvůli možnosti přehrávat offline, jak na desktopu tak všude jinde. Klient se za poslední dobu výrazně vylepšil, takže snad mé peníze nepříjdou nazmar.

 • meris

  Pro Chrome existuje rozšíření “Hudba Google Play” a když je zapnuté, tak lze na Mac ovládat hudbu multimediálními klávesami. Bohužel když to přebíjí jiné aplikace stále a ne jenom, když je přehrávač spuštěný.

 • Skúšal som, ale bol to problém. Pretože ak som si pustil nejaké video v inom prehrávači a chcel som stlačiť pauzu, tak mi to zároveň pustilo hudbu. A to je na zabitie. Rozhodne sa mi nechcelo zatvárať browser zakaždým, keď si chcem pozrieť nejaké video.

 • Vaclav Kocian

  Nejlepší zkušenosti mám s Rdio – přehledné UI, velká knihovna, desktopová app s podporou media keys, snadný sync hudby do offline (do telefonu, nevím jak na desktopu) a učenlivé stations na základě interpretů / playlistů / alb / vydavatelství / … Doporučuju vyzkoušet!

 • Určitě vyzkoušej Rdio, je z nějakého důvodu strašně přehlížené, ale podle toho co popisuješ by to mohlo být akorát pro tebe.

 • meris

  Ano, přesně tenhle problém řeším. Takže jelikož Google Play nepoužívám ve 100% případů, tak vypínám toto rozšíření. :-(

 • Radomír Panna

  Vyzkoušel jsem všechny 4 vzpomínané a asi tuším proč je rdio přehlížené… :) zkuste si cokoli vyhledat. Pokud vyhledávaný pojem není v systému vyhledává podobný název. Ale copak chci místo českého baviče například hudbu z Německa? Co to má společného. Z těch 4 (Spotify, google, rdio, deezzer) zdá právě rdio nejhorší.
  Jinak Deezzer je na první pohled takřka totožný se spotify, ale nabízí víc skladeb právě z oblasti českého mluveného slova

 • andrej

  enjoy the silence!

 • Věřte mi, že jsem tam vyhledával, když jsem ho rok používal. A osobně jsem žádný problém nezaznamenal, ale taky tam upřímně hledám hudbu, a ne české baviče…

 • stooovie

  Já jsem taky pro Rdio (vyzkoušel jsem GMusic, Deezer, Spotify a Rdio), hlavně pro super jednoduché přidávání hudby do offline režimu pro mobily (něco mě zaujme na desktopu, kliknu na Sync to mobile a hotovo). Toto je na Spotify stále zbytečně složité. Ale každý používá hudební služby/přehrávače jinak.

 • Kristy Marcinová

  Ja som tiez snad vsetko poskusala, a na plnej ciare u mna vyhralo Rdio. Jednak UI ma najprehladnejsie a podla mna aj najkrajsie a jednak ma uzasnu funkciu – ked zacnem pocuvat nieco na jednom device (napr. na Macu vo webovom klientovi alebo v desktop nativnom klientovi) a otvorim si appku na mobile, tak ono vie co som prehravala a bude pokracovat v prehravani na mobile. Mozno toto nie je uplne killer-feature pre kazdeho, ale pre mna je to uzasna vec.
  Uz niekolkokrat som sa “popalila”, ze som ocakavala tuto funkciu v Spotify a prd. Ono to vobec nerozozna, ak nieco spustim na webe, ze by to deteklo a pokracovalo v appke… A tiez suhlasim, ze Rdio je dost u nas prehliadane, co je velka skoda. Spotify vobec nema uzitocne funkcie, ma hnusnu aplikaciu na Macu, bez platenia sa neda pustat normalne na mobile, atd… takze momentalne s radostou si platim za Rdio, dokonca zvyhodnene, kedze mam “Family” balik :)

 • Miro Svetlík

  Ja som momentalne na Deezer a som spokojny, je to prehladne hra to v browseri (netreba nic instalovat) a je to relativne stabilne. Vyhladavanie je fajn a dokonca tam maju aj interpretov ktorych som normalne nenasiel inde. So spotify mame dost zle skusenosti takze sme ho zrusili. Ked tu tak vsetci chvalia Rdio idem ho skusit a potom ti dam vediet co si o tom myslim ;-)

 • Nevím, kde se stala chyba, ale přesně tak, jak popisuješ, Spotify funguje :) Naprosto běžně si večer před ulehnutím do postele na PC ve Spotify pustím nějakou hudbu, v posteli pak jen zapnu appku na telefonu, následuje dotaz “Do you want to continue playing music from Hyperion?” (yes, of course I want) a už si vesele přepínám hudbu na PC z mobilu :)

  Pro vyzkoušení mobilní appky je sice nutné zkusit ten free měsíc premium, ale stojí to za to. Právě appka u mě rozhodla o tom, že jsem si Spotify začal platit. A teď už bych fakt neměnil :)