osamely-extrovert-a-introvert

Chýbajúce slová pre introvertov

Keď niekto povie: “Som osamelý,” je to vnímané negatívne. Osamelosť je niečo, čo treba napraviť. “Poď s nami na párty, aby si nebol sám.” “Dohodíme ti frajerku, aby si nebol sám.” Ako introvert by som chcel, aby existovali dve slová, opaky slova “osamelosť”, v dvoch rôznych kontextoch:

Osamelosť, ale s pozitívnym vyznením

Slovo, ktoré by vyjadrilo, že si absenciu osôb v mojom okolí užívam a vychutnávam. Je mi príjemná. Nechcem, aby moju osamelosť niekto rušil. “Priateľka šla so synom na týždeň na chatu. Pracujem z domova a už tri dni som nevidel žiadneho človeka. Som taký osamelý, až by som od radosti tancoval.”

Anti-osamelosť

Slovo, ktoré by som použil, keby som nemal možnosť uniknúť interakcii s inými ľuďmi. Ktorým by introverti mohli vyjadriť ten denial-of-service útok, ktorý na nich spoločnosť občas podniká. “Na letnom tábore som sa musel každý deň zapájať do spoločných aktivít. V stane sme boli štyria. Nemal som vôbec žiadne súkromie. Bol som tam veľmi anti-osamelý.”

Ak také slová náhodou existujú, dajte mi vedieť. S radosťou ich aktívne zaradím do svojho slovníku. Ale ja som si nedokázal vybaviť nič, čo by tieto pocity vystihovalo. Myslím, že je to pekná ukážka toho, ako je v našej spoločnosti extroverzia považovaná za normu a introverzia za odchýlku.

Jedného dňa, keď medzi rečníkmi na ajťáckych konferenciách konečne bude 50% zastúpenie žien, rozbehnem kampaň za vyššie zastúpenie introvertov. To bude výzva!

 • Vladimír Bělohradský

  Introver != samotář. Ačkoliv potřebujeme být víc sami než extroverti. Prostě potřebujeme svou dávku klidu protože hodně společnosti nás vyčerpává, tak přesto málo který introvert by chtěl žít na opuštěném ostrově úplně sám. I introvert může říct “cítím se osamělý” v negativním slova smyslu.

 • chrustik83

  Precitaj si Quiet od Susan Cain. Odporucam! Ak sihnes precitat za 3 tyzdne, poziciam…
  http://goo.gl/wHiNlJ

 • presne tak. Navic hodne zalezi na spolecnosti. Osobne mi staci hodinova porada/schuzka v praci za vetsi ucasti extrovertu, a na cely zbytek dne se potrebuji zamknout do temne mistnosti

 • A práve preto by mali existovať slová, vďaka ktorým by sa dala rozlíšiť pozitívna a negatívna osamelosť.

 • Dík, čítal som.

 • Michal Špondr

  Zajímavé, že introverti stále řeší, že jsou introverti a chtějí být pochopeni, článků o tom napsali plný Internet. Extroverti neřeší. :)

 • Stepan Maxa

  Jestli to nebud náhodou kvůli faktu, že extroverti jsou majorita a jak ostatně padlo i v článku “extroverzia považovaná za normu a introverzia za odchýlku”

 • Jimmy Hayek

  Ano, extroverti místo psaní článků plkají někde na party :-)

 • PetrSteinbauer

  Existuje dvou-sloví: “Konečně sám!”

 • pretoze su presvedceni, ze oni su riesenie.

 • Ivan Dolezal

  Ahoj, tvoja úvaha mi pripomenula jednu myšlienku: čo je opakom svetla ? Tma to nie je lebo to je len jeho neprítomnosť.