Bullshit tituly

Keď sa niekto tituluje “guru”, “ninja” alebo “vizionár”, netuším, či sa mám smiať alebo plakať.

Chápem snahu ľudí pôsobiť dôležito. Obzvlášť, keď vedia hovno a ešte v živote nič nedokázali. Každý prd sa počíta. Rozbehal som si na doméne WordPress a napísal “Hello world” zápis? Som bloging enthusiast. Kamarát sa ma opýtal, čo si myslím o jeho novej osobnej stránke? Som guru consultant. Použil som nejaký Jquery plugin? Som javascript ninja.

Pozrite sa napríklad, čo sami o sebe píšu organizátori premietania Startup Kids: http://www.startupkids.cz/index.php/team Vyzerá to ako keď partičke dvanásť ročných detí, ktoré svet poznajú iba z hollywoodskych filmov, dáte crack a požiadate ich, aby vám popísali, čo budú robiť, keď budú veľkí.

Možno by neuškodilo, keby si všetci v prvom rade zistili, čo tie slová znamenajú. Máme predsa k dispozícii Google, Wikipediu a on-line výkladové slovníky, však?

guru

guru

učiteľ šíriaci náboženské doktríny (pôvodný význam) alebo ten, kto získava následovníkov zneužívaním ich naivity (súčasný význam)

Skúste slovo “guru” vo svojom titule nahradiť slovom “demagóg” alebo “šarlatán”. Ste s výsledkom spokojní? Zmanená to stále to, čo ste pôvodne zamýšľali? Ak nie, škrtnite to. A už nikdy sa k tomu nevracajte.

ninja

ninja

žoldnier najímaný za účelom špionáže, sabotáže, infiltrácie a vraždy

Ak sa titulujete “javascript ninja” a uchádzate sa u mňa o prácu, predstavujem si, že pracujete pre konkurenta, ktorý vás ku mne poslal, aby ste mi v kóde narobili čo najväčšiu paseku a zabili môj produkt. Ešte stále máte pocit, že tú prácu získate?

visionary

vizionár

ten, kto si pomocou meditácie, drog, snov a umenia predstavuje budúcnosť

Kľúčové slovo v tejto definícii je “predstavuje”. Nie predpovedá, ale predstavuje. Ďalšia drobnosť, ktorá stojí za zmienku, je výčet prostriedkov, s ktorými vizionár pracuje. Žiadna analýza, žiadny kvalifikovaný odhad na základe exaktných dát, štatistík a trendov. Nie. Sny, hulenie a čmáranice. Prečo by som vaše vízie mal brať vážne?

Je mi jasné, že tie výrazy vo svojich tituloch myslíte inak. Viem, čo si pod nimi prestavujete. Ale sú to sračky a kecy. Nikdy by ste sa tak nemali titulovať sami. Toto sú veci, ktoré by o vás mali hovoriť iní:

  • Pred piatimi rokmi, keď webu kraľoval Flash, tvrdil že budúcnosť je v JavaScripte, ktorý bude všade. Nikto mu neveril. Dnes je Flash prakticky mŕtvy a Node.js je na vzostupe. Je to vizionár.
  • Veľa ma toho naučil, otvoril mi oči a vždy mi dobre poradil. Vďaka nemu som dnes úspešný. Je to môj guru.
  • Nevedeli sme si rady s jedným skriptom, babrali sme sa s tým už dva dni. Prišiel, pozrel sa na to, zmazal náš kód a celé to vyriešil jednoduchou funkciou na päť riadkov. Je to javascriptový guru.

A keď už sme pri tom, nepoužívajte vo svojom titule slovo “enthusiast”. To, že máte hobby, je fajn. Ale na pracovnú vizitku alebo do profesného životopisu to nepatrí.

Čo si myslíte o ľuďoch používajúcich nič nehovoriace bullshit tituly? Používate alebo používali ste ich sami? Prečo?