dmca-at-github

DMCA proces na GitHub-e

GitHub zaviedol skvelú vec. Otvorený, prehľadný a hlavne rozumný proces v prípade, že niekto aplikuje Digital Millenium Copyright Act (DMCA). Najprv vám popíšem, ako to prebieha obvykle. Potom vám popíšem, ako to prebieha na GitHub-e. Uvidíte ten rozdiel.

Čo je DMCA?

DMCA je americký zákon na ochranu vlastníkov copyrightu v digitálnej ére. Definuje proces, pomocou ktorého sa držitelia copyrightu môžu domôcť svojich práv pomocou tretích strán, poskytovateľov intrenetových služieb (ISP).

Napríklad ak vezmete copyrightovanú fotku a zverejníte ju na Facebooku, majiteľ tej fotky to nemusí riešiť s vami, ale môže požiadať Facebook, aby fotku odstránil. Ono to dáva zmysel, z dvoch dôvodov:

 1. Ten, kto zneužíva copyrightovaný materiál, obvykle veľmi nespolupracuje, keď sa niekto začne domáhať svojich práv.
 2. DMCA obvykle využívajú veľkí hráči (nadnárodné korporácie). Pravidelne urobia vlnu čistiek na danej službe. V takom prípade sa im neoplatí komunikovať s každým porušovateľom copyrightu individuálne.

Ako to funguje v praxi?

Majiteľ copyrightu pošle internetovej službe zoznam zdrojov, ktoré porušujú jeho práva. Internetová služba to preventívne všetko zmaže. Hotovo.

Vidíte tam ten problém? Ono to dáva zmysel z pohľadu veľkých hráčov (korporácie, internetové služby). Je to pre nich jednoduchý, rýchly a bezbolestný proces. Lenže sa pritom zabúda na tých malých hráčov. Tých, ktorých obsah je zmazaný. Nie je tam nikde možnosť, aby sa bránili, aby vôbec mohli zareagovať.

Praktický príklad: Mal som rozšírenie pre Chrome, ktoré prepočítavalo ceny na Amazone do inej meny. Jedného dňa to rozšírenie zmizlo z Chrome Storu. V dashboarde som akurát videl príznak “TAKEN DOWN”. Žiadne vysvetlenie prečo sa to stalo. Žiadna možnosť nápravy. Nič.

amazon-currency-switch-logo

Po dlhom pátraní sa mi podarilo dopracovať k mailu od nejakej právničky z Amazonu, ktorý poslala Googlu. Obsahoval dlhý zoznam rozšírení, ktoré porušujú copyrighty Amazonu. Google ten zoznam vzal, rozšírenia zrušil a tým to preňho haslo. Pričom v mojom prípade problém spočíval v tom, že ikonka rozšírenia obsahovala rovnakú šípku, aká je v logu Amazonu.

Stačilo by, keby mi Amazon alebo Google napísal: “Hej, táto ikonka porušuje copyright Amazonu, urob s tým niečo!” Odstránil by som šípku, vyexportoval novú verziu a vypublikoval ju všetkým užívateľom. Práca na pár minút a problém by bol vyriešený, k spokojnosti všetkých zúčastnených.

Ako to funguje na GitHub-e?

GitHub robí dve hrozne jednoduché veci, ktoré však v praxi znamenajú obrovský rozdiel:

 1. Zverejní “DMCA takedown notice”.
 2. Upozorní majiteľov inkriminovaných repozitárov a dá im chvíľu času na reakciu.

Tadá! Nič viac netreba. Zasiahnutí užívatelia vedia, čo sa deje a majú možnosť reagovať. A keďže sú žiadosti o odstránenie obsahu verejné, korporácie ich nemôžu používať na nekalý boj s konkurenciou (necháme im odstrániť legálny obsah, kým ho dostanú späť on-line, škoda už bude napáchaná).

Som z prístupu GitHub-u nadšený. Dúfam, že sa ním inšpirujú aj ďalší ISP.

 • Petr Steinbauer

  Pak je tady ale druhý úhel pohledu. Natočíš film, například natočíš Yetiho. Unikátní obsah, který všichni chtějí. Nechceš aby byl někde vystavený. Ukradnou ti ho, vystaví na Youtube a chceš ho stáhnout hned, protože to video porušuje tvá práva jako celek. Každou sekundu kdy je na Youtube hodnota tvého videa klesá – televize o něj nemají zájem, protože “zdroj: internet”.
  Pak je třeba okamžitý zásah.

  Ale je jasné, že udělat různá chování na základě různých provinění (kompletní obsah vs. ikona) už není takový problém.