3 veci, ktoré som nepotreboval, kým som ich nemal

Tablet nikto nepotreboval. Až kým neprišiel Ipad. Veľa ľudí zrazu prišlo na to, že je to pre nich ideálne zariadenie. Dnes si už nevedia predstaviť život bez tabletu.

Doma už tablet máme. Dokonca dva. Je to fajn. Ale kľudne si viem predstaviť život bez neho. Zato sú tri veci, ktoré by mi fakt chýbali.

Umývačka riadu

Prvý patent na ručne poháňanú umývačku riadu je starý takmer 200 rokov. Typ umývačky, ktorý sa prakticky používa dodnes, bol patentovaný pred viac než 100 rokmi. Masovo sa však v domácnostiach začali šíriť až v 70. rokoch. (viď Wikipedia)

Do našej domácnosti sa dostala pred necelými 10 rokmi.

Umývanie riadu ručne mi vôbec nevadí. Dlho som si myslel, že umývačka je zbytočný luxus, ktorý akurát zaberá miesto a žerie energiu a vodu. Až keď sme si ju kúpili, zistil som, že je to v skutočnosti ohromne praktická vec. Priestor v skutočnosti šetrí, pretože špinavý riad odkladáte do nej a nezaberá vám pracovnú plochu. Okrem toho sú umývačky niekoľkonásobne ekologickejšie než poriadne umývanie ručne. Umývanie riadu ručne je seriózny vedný odbor. Fakt, nekecám.

Mimochodom, umývačka riadu sa dá použiť aj na varenie metódou sous-vide. Môžete si v nej uvariť lahodné varené vajíčko alebo lososa. Stojí to za experiment.

Smartphone

Prvé mobilné telefóny sa objavili už v roku 1947. O rok neskôr ich používalo 5000 užívateľov. Zariadenia vtedy vážili viac než 36kg, takže sa obvykle montovali do auta. Nemali vytáčanie, účastníkov hovoru manuálne prepájali operátorky. Prvý mobilný telefón do ruky vyrobila Motorola v roku 1973. (viď Wikipedia)

Dnes už má mobil prakticky každý. Ja som bol jeden z posledných, ktorí podľahli. Jasné, čiastočne to bola póza. Ale svoje zohrala aj moja silná averzia k telefónovaniu. A k tomu som v tej dobe už veselo šantil na internete a nejaký primitívny voice-chat pre mňa nebola zaujímavá featura.

Až smartphone pre mňa je skutočne užitočné zariadenie. Na telefónovanie ho využívam minimálne. V skutočnosti je pre mňa môj Android zariadením, pomocou ktorého konzumujem obsah, komunikujem (nie voice-chat) a prekvapivo často aj seriózne pracujem.

V skutočnosti by som tomu zariadeniu mal hovoriť skôr “smartwidget”, pretože to “-phone” je úplne nepodstatná a minimálne využívaná featura.

Satelitná navigácia

GPS je relatívne čerstvý vynález. Americká armáda v roku 1973 spustila projekt, ktorý začal byť plne funkčný až v roku 1990, vďaka 24 satelitom. Projekt síce bol prístupný nevojenským subjektom (napr. leteckým spoločnostiam), ale dlho mali prístup iba k obmedzenej funkčnosti. Až v roku 2000, vďaka Billovi Clintonovi, civilisti dostali plný prístup, vďaka čomu sa presnosť navigácie zvýšila zo 100 metrov na cca 20 metrov, čím začala byť zaujímavá aj pre autá. (viď Wikipedia)

Síce viem dobre čítať z mapy. Ale keď som sa snažil nájsť nejaké miesto v meste a popri tom som musel dávať pozor na križovatkách, bola to katastrofa. Navigáciu som si okamžite zamiloval. Aj keď je pravda, že mi trvalo nejaký čas, kým som sa na ňu bol ochotný fakt spoľahnúť. Ten pocit, že vôbec netuším, kde som, iba počúvam inštrukcie “odboč vľavo, vpravo”, bol zo začiatku divný.

Dnes už si ani nespomínam, aké to bolo, keď som jazdil bez navigácie. Ale som si istý, že by som si nejako poradil. V aute mám pre istotu schovanú starú otrhanú mapu Prahy, doma sa mi niekde povaľuje autoatlas celej Európy. Ale dúfam, že už nikdy nebudem mať skutočný dôvod ich vyťahovať.

Čo mi naopak vôbec nechýba?

Mikrovlnka. Keď sme nedávno prerábali kuchyňu, uvedomil som si, že som ju používal iba na roztápanie masla. Inak som ju vôbec nezapínal. Iba zaberala miesto. V novej kuchyni mikrovlnku vôbec nemám. Maslo roztápam na indukčnom sporáku rovnako rýchlo ako predtým.

Televízor. Tri roky sme telku nemali a vôbec nám nechýbala. Teraz ju síce máme. Ale využívame ju iba na dve veci: Syn na nej sleduje rozprávky a hráme na nej Xbox hry. Klasické televízne vysielanie je v našej domácnosti prežitok, telku využívame prakticky iba ako obrazovku.

Čo by ste mali na zozname nevyhnutných a zbytočných technológií vy?

 • Ondro

  Televízor – donedávna som ho taktiež nemal, keď sme sa na jeseň presťahovali do nového bytu, dostali sme s ním aj telku. Jediný prípad, keď ju zapnem je liga majstrov a v zime to bol biatlon. Nič iné od nej nepotrebujem.

 • Myčku nemám. I když ji považuju spíš za luxus, plánuju si ji pořídit, tak uvidíme. Jasně, iPhone pro mě není telefon, ale kapesní počítač. Respektive asistent a multimediální zařízení. Co se týče mikrovlnky, není to nic extra, ale jak třeba ohříváš jídlo, mléko? Navigace do města je skvělá. Je zajímavé pozorovat, že někteří lidé už nejsou schopní s mapou pracovat. No a televize s napojením na anténu mi nesmí do baráku.

 • Banter: Mám kvalitnú trúbu a sporák. Jedlo ohrievam pomocou nich. Oproti mikrovlnke mi to nepripadá pomalšie. Okrem toho mi jedlo ohrievané v mikrovlnke vždy prišlo úplne gumové. Tekuté veci (polievky) som z mikrovlnky vôbec nejedol, pretože chutili úplne inak. Testované na rôznych druhoch mikrovlniek. Toto je napríklad hlavný dôvod, prečo si nenosím hotové domáce jedlo do práce.

 • Zbytecny je myslim skoro vsechno, co kolem sebe mam(e).

  Kdybych mel volit (treba sedm) veci/technologii, kterych bych se ale nechtel vzdat, jsou to:
  1) Auto. Zkracuje vzdalenosti, tim spojuje lidi, kultury nebo umoznuje snaze cerpat vizualni inspiraci, a taky umi protahnout telem adrenalin. Se spalovacim motorem je konstrukcne jednoduche a opravitelne.
  2) Psaci stroj. Zaznam a prace s myslenkami i jinak, nez rukopisem (propisku povazuju za az moc samozrejmou).
  3) Domaci hi-fi. Neumim si predstavit, ze bych si nemohl pustit doma nebo v kancelari hudbu.
  4) Kazeta. Jako prvni rozsireny mobilni a vcelku odolny zpusob uchovani hudby. I na cesty, s sebou.
  5) Chladnicka. U nas by se bez ni dalo obejit, ale kdybych zil ve sve vysnene jizni zemi, bylo by to tezsi.
  6) Telefon. Klidne i ten dratovy, zasadni je moznost mluvit s nekym, komu nejsem nablizku.
  7) Uchovani obrazu, tj. kamera a fotoaparat. Mam rad kino a rad si delam pamatecni obrazky.

 • je

  @ Ondrej

  2) 3) 4) 6) 7) nahradi smartphopne

 • Martin

  Jak už tady padlo – myčka je dobrá věc. Ale mnohem více by mi chyběla lednice/mrazák. Mikrovlnku používáme na rozmrazování (má nějaké velmi šetrné, trvá ji to dlouho a “neopeče” rozmrazovaný kus), ale jinak asi na nic. Taky už opustila kuchyň a sedí v “technické místnosti” vedle. Vše ostatní obstará indukce, velmi se mi líbí např. možnost roztopit máslo a neuškvařit ho, protože to dokáže jet na velmi malý výkon. TV doma máme také jen jako velký monitor. Z dalších pak opět zmiňované auto, foťák/kamera, telefon (teď nemyslím nutně chytrý). Bez GPS bych se obešel.