Test popisu obrázku

Kontrakt namiesto pohovoru

Pracovné pohovory sú neefektívne. Ani zamestnávateľ ani zamestnanec na nich nezistia, aké to skutočne bude, keď nastúpia. Obidve strany sa navzájom môžu oklamať, zahrať to tak, že vyzerajú lepšie než v skutočnosti sú. Čo s tým?

Najlepší spôsob pre zamestnávateľa, ako zistiť skutočné odborné kvality uchádzača, je dať mu domácu úlohu. Nejaké praktické zadanie, ktoré bude musieť do týždňa splniť. Je to lepšie než live-coding na pohovore, pretože uchádzač nie je vystresovaný, môže to robiť v pohode doma, vo svojom vývojovom prostredí.

Najlepší spôsob pre zamestnanca, ako zistiť aká atmosféra panuje u zamestnávateľa, je zájsť s potenciálnymi kolegami na obed. Málo kto to však robí a zamestnávatelia sa tomu občas bránia (pozor, je to červená vlajka – k takým nenastupujte).

Ani jeden ani druhý spôsob však neotestujú najzákladnejšiu vec: Ako sa bude uchádzačovi reálne pracovať s teamom. Rozmýšľal som, ako to čo najlepšie otestovať. Napadlo ma, že než uchádzač nastúpi, mal by pre zamestnávateľa urobiť malý projekt ako kontraktor. Bude pracovať na reálnej veci, s reálnymi kolegami. V ideálnom prípade za to dostane aj zaplatené, takže to nebude strata času.

Narazil som na startup GroupTalent, ktorý robí presne toto: Sprostredkúva týždenné kontrakty medzi zamestnávateľmi a uchádzačmi.

Tento postup sa nehodí vždy: Ak firma hľadá nejakých juniorných búchačov kódu (tzv. cannon fodder), nemá zmysel aby každého profilovala takto podrobne. Ak je firma príliš veľká, má komplikované procesy a trvá niekoľko týždňov, než sa do toho nový zamestnanec dostane, nemá týždňový kontrakt zmysel.

Hrozí tiež, že firma bude systém zneužívať na najímanie lacných jednorázových kontraktorov. Bude ich lákať na vidinu stabilného zamestnania. Ale od toho by tam práve mala byť ten prostredník (viď. GroupTalent), ktorý by taký prístup rýchlo zarazil.

Osobne si myslím, že toto je budúcnosť najímania seniorných ajťákov. Čo si o tom myslíte vy? Máte s podobným spôsobom najímania osobnú skúsenosť?

  • SoftWare Samuraj

    Můj názor je na komentář trochu dlouhý. Tak jsem to sepsal u sebe na blogu.

    http://www.sw-samuraj.cz/2013/08/kontrakt-misto-pohovoru-je-to-realne.html

  • Martin

    Ahoj.
    Tvé články jsou velmi přínosné a bavím se u nich.
    V podstatě velmi souhlasím a jsem taky těžký introvert.
    Na jednu věc mám ale jiný názor.
    Jedná se o práci mimo pohovor – tzv. “testovací projekty zdarma”,
    které ty nazýváš “domácí úlohou”.

    Těchto úloh jsem už absolvoval nespočet a mám s nimi jen negativní zkušenosti.
    Problém není v tom, že by byl můj kód extra nekvalitní nebo že by mě na základě těchto projektů nechtěli. Velký problém vidím v tom, že mnozí “zaměstnavatelé” namísto poděkování za zdarma zpracovaný projekt jej mnohdy využívají k tomu, aby si na něm našli chyby a na jejich základě mi snížili plat.
    Jako třešničku na dortě uvedu příklad kdy jeden nejmenovaný kolega z oboru vypracoval za týden tento “vzorový projekt zdarma”. Šéf mu jej plně odkýval, sám jej pochválil, že je nejlepší od všech uchazečů…. dohodli se na platě…. a než stihl onen kolega nastoupit, zaměstnal levnějšího kandidáta.

    Můj závěr a názor?
    Jestliže po Vás někdo chce něco zadarmo už během pohovoru (vypracovat doma mimo pohovor), tak tyto lidi v první kroku žádám o tzv. smlouvu o dílo.

    Nakonec, co čekat od člověka, který Vás vydírá už během pohovoru příslibem “že když to uděláte zdarma, bude o Vás i nadále uvažovat”.

    Tady platí pravidlo, že jak někomu kývneš na něco zdarma, tak tě bude chtít “šulit” zdarma v budoucnu jen víc a víc.
    Navíc takové firmy nemají programátorům později co nabídnout a dají se podle tohoto poměrně bezpečně odhadnout.

    Tolik můj postřeh k této větě.

    Jinak jsem si na toto téma též přečetl kolegův článek na:

    http://www.sw-samuraj.cz/2013/08/kontrakt-misto-pohovoru-je-to-realne.html

    a souhlasím spíše s ním, než s tebou.

    U mě a mých kolegů je to zejmena dáno negativními zkušenostmi, kdy vypracování projektu bylo mrhání časem, energií a jistým způsobem podlehnutí vydírání.

    Přeji pěkný den.