socialny-experiment

Sociálny experiment: začiatok

Povedal som si, že urobím subjektívne porovnanie Facebook versus Google Plus. Začal som robiť sériu testov. Robím ich už viac než rok. Pôvodné jednoduché porovnanie prerástlo v niečo viac. Je načase, aby som sa začal deliť o to, čo som sa naučil.

 TL;DR verzia: Google Plus mám subjektívne radšej, vyhovuje mi oveľa viac než Facebook

 Ako som začínal

  • Moje Klout score bolo na začiatku experimentu asi 20. Teraz je 64. Nie že by na tom záležalo.
  • Twitter som do tej doby používal celkom intenzívne, ale veľmi ma nebavil. Nie som na ňom veľmi aktívny. Neviem, koľko followerov som mal na začiatku. Teraz mám 1038 followerov. Sám sledujem 157 účtov (prakticky rovnako, ako pred rokom).
  • Facebook som pred tým dva roky vôbec nepoužíval, môj účet bol deaktivovaný. Mal som tam 173 priateľov, takmer všetkých som poznal osobne (spolužiaci, kolegovia, kamaráti, známi). Teraz mám 240 priateľov. K tomu ma sleduje (subscription) 154 ľudí.
  • Google Plus bol vtedy novinka, používal som ho pár mesiacov. V kruhoch som mal 207 ľudí (z toho aktívna bola asi tretina), mňa malo v kruhoch 537 ľudí. Teraz mám v kruhoch 443 ľudí, mňa má v kruhoch 988 ľudí.

Čo všetko som robil

Môj pôvodný plán bol používať niekoľko týždňov Facebook aj Google Plus rovnako (t.j. ak niečo zdieľam, zdieľam to v rovnakej podobe na oboch sieťach) a subjektívne vyhodnotiť, kde mi je lepšie. Postupne ma však napadali ďalšie a ďalšie teórie, ktoré som chcel otestovať, takže sa to trochu pretiahlo. Mimo iného som zisťoval:

  • Ktorá sieť mi dáva väčšiu kontrolu nad formátovaním obsahu.
  • Aký obsah vyvolá viac reakcií.
  • Aký obsah má šancu na virálnosť.
  • Aký obsah mi získa followerov.
  • Ako často zvládam generovať zaujímavý obsah.

Postupne som zistil, že už neporovnávam Facebook versus Google Plus, ale že skúmam obecné pravdy o fungovaní na sociálnych sieťach. A že čím viac o tom viem, tým zaujímavejšie veci sa dajú testovať a tým menej záleží na tom, na ktorej sieti ich robím.

Vyhodnotenie pôvodného testu

Osobne mi viac vyhovuje Google Plus. Výčtu všetkých vecí, ktoré mi na Facebooku osobne nesedia, budem venovať samostatný zápis. Ľuďom, ktorí o Google Plus tvrdia, že je to pustina, asi bude pripadať divné, že mne osobne pripadá živší a aktívnejší než Facebook.

Čo bude ďalej?

Plánujem spísať svoje poznatky a skúsenosti v sérii samostatných článkov. Ak vás niečo zaujíma, dajte mi vedieť a napíšem o tom prednostne.

Netvrdím, že som odborník na sociálne siete. Ale myslím, že to, na čo som prišiel, môže byť celkom zaujímavé, ak chcete sociálne siete využívať intenzívnejšie. Hlavne, ak vám ide o osobný branding. O ich použití na marketingové účely viem prakticky prd.

V experimentoch na sociálnych sieťach chcem pokračovať. Okrem toho chcem začať experimentovať s týmto blogom. Je to už pekných pár rokov, čo som naposledy blogoval. A hlavne som to nikdy predtým nerobil cielene. Celkom ma zaujíma, ako sú na tom blogy teraz, keď už ich popularita opadla. Držte mi palce.