4509493503_79262bc9f4_b

Prečo sa netrápim tým, že by som mal viac čítať

Kamaráti sa na sociálnych sieťach začali chváliť svojimi štatistikami z aplikácie Pocket (pôvodne sa volala Read It Later). Napríklad taký Sigy za rok 2013 prečítal takmer 500 000 slov, čo je cca 10.5 krát kniha Veľký Gatsby, čo znamená že patrí medzi 5% najväčších čitateľov, ktorí používajú Pocket.

Keď mi od Pocketu prišiel e-mail so štatistikami, nevenoval som mu pozornosť a zmazal som ho. Teraz pred vianocami a novým rokom sa všetky aplikácie snažia nejako pripomenúť a už je to vážne otravné. Ale keď som na tieto štatistiky narazil už asi piaty krát od rôznych ľudí, povedal som si, že sa mrknem na tie svoje. A bol som celkom prekvapený.

V roku 2013 som v aplikácii Pocket prečítal takmer 2 000 000 slov. Čo je 41 krát Veľký Gatsby. A patrím medzi top 1% čitateľov. Viď moja čitateľská štatistika.

Moje čitateľské štatistiky z aplikácie Pocket.

Sigy to vyjadril úplne presne:

“Viac čítať” bolo jedno z mojich predsavzatí tento rok. Za mlada som bol vášnivý čitateľ. Hltal som knihu za knihou. V dospelosti som sa vždy trápil kvôli tomu, že málo čítam. Hovoril som si, že by som mal prelúskať aspoň pár kníh ročne, aby som intelektuálne úplne nezakrnel.

Ja a môj syn, na návšteve u babičky.

V skutočnosti som čítať nikdy neprestal. Ak k tomu 41 krát prečítanému Veľkému Gatsbymu (ktorého som v skutočnosti nikdy nečítal) pripočítam knihy, ktoré som tento rok stihol prečítať, tak som vlastne prečítal jednu knihu každý týždeň.

Akurát že som namiesto súvislých textov čítal kratšie články. Čo je dané tým, že doma na čítanie absolútne nemám kľud. Takže prakticky všetko čítam buď na záchode, alebo v MHD, alebo kdekoľvek kde mám chvíľu čas.

Mám z toho dobrý pocit. Som rád, že som na čítanie nezanevrel, aj keď som si to myslel. Záväzok “viac čítať” si škrtám ako splnený. A do nového roku, pretože chcem zaspomínať na staré dobré časy, kedy som všetky prachy utrácal za sci-fi, si dávam nový záväzok:

“Menej literatúry faktu, viac fikcie.”

 • urcite ale rozumies tomu, ze nejde o bezduche pocitanie precitaneho ale to, ci citas obsah s obmedzenou slovnou zasobou – nepredpokladam, ze tie kratke clanky su literarne diela. to nabadanie k citaniu skor hovori o tom,a by sis a vymanil zo schemy vnimania obsahu potrebneho k praci resp. len konzumovanie informacii a mal by si citanim beletrie vnimat moznosti jazyka. nepoucujem, len si mysli, ze to stoji za to explicitne pripomenut.

  iste, su tu kvanta ludi, co citaju cokolvek nad par slov len ako poslednu moznost :-)

  v skratke: citanie clankov zo spravodajskych webov snad ani nie je citanie, ktore sa “pocita”…

 • Robert, máš pravdu. Správy vôbec nesledujem. Odborné články týkajúce sa mojej profesie som pred pár rokmi osekal na minimum, pretože stále omieľali to isté a nič nové mi nedávali. Do Pocketu sa snažím posielať články, ktoré mi otvárajú nové témy a vystavujú ma novým názorom. A obvykle sú to dlhšie články, pretože to, čo sa dá prebehnúť za minútu-dve, si prečítam rovno.

  Osobne som spokojný s tým, čo momentálne čítam. Akurát som doteraz vôbec netušil, že toho čítam tak veľa. Keďže to nie sú fyzické knihy, ktoré by som videl naskladané v poličke.

 • centi

  Častokrát sa ma ľudia pýtajú, prečo sa nepresťahujem, či mi nevadí, že musím jazdiť 40 minút metrom do práce. A práve čítanie je dôvod, prečo mi to absolútne nevadí, priam naopak, občas mi vadí, že už musím vystúpiť :)

  Moje Pocket štatistiky by síce boli biedne (ako kvantitou, tak i kvalitou, pretože tam čítam výhradne odborné veci), ale Kindle mi dal možnosť sa priblížiť tomu hltaniu knižiek, ktoré som ako malý praktizoval i ja.

  A aby som to vyvážil, tak v posteli vždy hodinu-dve trávim na Wikipédii, kde ma hrozne baví sa preklikávať medzi článkami o rôznych historických udalostiach či osobnostiach.

 • Kedysi som kvôli práci pendloval medzi Ládvím a Chodovom. Je to trasa krížom cez celú Prahu, ale bez prestupov. Takže som zo začiatku bol nadšený, presne ako ty, že mám čas na čítanie. Za rok som tam dohnal spústu čitateľských restov, prečítal som hromadu dobrých kníh.

  Ale potom sa mi narodil syn. A keď máš malé dieťa, tak je strašné plýtvanie stráviť denne takmer dve hodiny cestou do a z práce.