disney-channel

Disney Channel je intelektuálna rakovina mládeže

Nedávno som strávil pár týždňov na dovolenke so svojim 5 ročným synom a svojou *násťročnou sesternicou. Obaja strávili spústu času pri telke. Syn pozeral detské rozprávky na Minimaxe. Sesternica zase neustále sledovala Disney Channel.

Väčšina rozprávok na Minimaxe sa mi páčila. Neboli násilné. Naopak, boli veľmi poučné. Dvaja chlapíci v špeciálnych oblekoch žili spolu so zvieratami a učili deti, ako funguje ekosystém, že každé zviera v ňom má svoje miesto a úlohu. Dinosauri jazdili špeciálnym vlakom v čase a učili deti o rôznych prehistorických dobách, ich faune a flóre. Robot učil deti základy angličtiny. Obrovský červený pes učil deti o emóciách a medziľudských vzťahoch. Dievčatko s čarovným dráčikom cestovali v čase a na vlastnej koži spoznávali zaujímavé historické udalosti.

Fakt som bol prekvapený tým, že vo výbere rozprávok na Minimaxe nebola prakticky ani jedna, ktorá by sa deti nesnažila vzdelávať. A všimol som si, že na syna sa tie nové vedomosti fakt lepia.

Na druhej strane Disney Channel. Ako to povedať slušne? Hlúposť je tam glorifikovaná, chytré postavy sú buď neustále strápňované a odstrkované, alebo sa ukáže, že sa v skutočnosti mýlia. Hlavní hrdinovia sú povrchní, jediné na čom záleží je dobre vyzerať za každých okolností. Priznať chybu je hriech, svoje omyly treba tajiť a zastierať, treba manipulovať svojim okolím tak, aby moju chybu neodhalili a ak sa to stane, treba ju hodiť na niekoho iného. Byť ľahkovážny a rýchlo si užiť sa vždy vyplatí a aj keď prídu nejaké následky, sú zanedbateľné.

Pripadalo mi, že jediná kvalitná rozprávka z dielne Disney sú Phineas a Ferb. Je to správne geekovská taškarica o dvoch nevlastných bratoch, ktorí konštruujú šialené stroje a o ich vtákopyskovi, ktorý je v skutočnosti tajný agent, ktorý bojuje proti zlému vedcovi a jeho megalomanským vynálezom. Lenže po tom, čo som si všimol edukatívnosť rozprávok na Minimaxe, som si uvedomil, že Phineas a Ferb deti v skutočnosti nič nenaučia. Nikdy nie je vysvetlené, ako ich mechanické výtvory fungujú. Pretože sú úplne nerealistické a ani fungovať nemôžu. V podstate by sa dali nahradiť mágiou, efekt by bol rovnaký.

Disney Channel, so svojím súčasným obsahom, je intelektálna rakovina. Nechcem znieť demagogicky. Ale keď môj syn trochu podrastie, budem robiť všetko preto, aby som ho pred ich produkciou uchránil. Dovtedy s ním s chuťou budem sledovať Minimax.

 • Vladimír Bělohradský

  Těžko říct, Disney channel nechytám, ale sem tam dávají některé z těhle moderních disneyovek i na veřejnoprávní televizi a zas tak špatné mi to nepřijde. Viděl sem dva díly víkendářů nebo jak se to jmenuje a pak jeden díl seriálu Hercules.

  V Herculovi šlo o to, že Hercules při jednom ze svých zátahů proti monstru zníčil továrnu na olivy. A protože toho v minulosti zníčil už dost, tak mu hrozilo vězení a proto to na sebe vzal jeho kamarád. Jenže se pak ukázalo že továrna byla zníčena protože v ní probíhal boj a z jeho kamaráda se stal hrdina. Všichni ho opěvovali a on si začal myslet že je opravdový hrdina .. do chvíle než ho vyšoupli před novou příšeru. Tam si vylámal zuby a uvědomil si svou chybu. To mi přijde celkem poučné.

  Ve Víkendářích jde o to, že je partička přátel který spolu řeší různé příhody. Každý z nich je povahově trochu jiný. V tom konkrétním příběhu šlo o to že chtěli vyhrát nějakou soutěž, ale chyběl jim jeden člen do týmu. Tak museli vzít do týmu kluka o kterém si mysleli že je hloupý protože se tak na první pohled choval. Ale nakonec jim tu soutěž vyhrál. Tj, poučení že první dojem klame a že je hloupé lidi soudit když je neznáš.

  Atd, chápi že na Minimaxu jsou pointy rychle pochopitelné a nevyžadují ani tvou pozornost. Však je to taky dělané pro ty nejmenší. U moderních disneyovek se pointy odhalují hůř ale jsou tam také. Nakonec pointy jsou i v příbězích na Cartoon network kde jde vlastně o animované grotesky ve stylu Phineas a Ferb.

  Zavzpomínej na naše mládí. Třeba na Toma a Jerryho. Tam byla pointa taky taková rozvláčněná v tom že po shlédnutí několika dílů ti došlo že si vlastně nechtějí opravdu ublížit, že se prostě jen hašteří a že to je vlastně jejich zábava.

  Atd atd. Pointa je všude, v My Little Pony, v Beavis and Butthead, Spoonge bob, Animaniaci … a dokonce i v Drawn together. Jen jde o to jaké publikum. Jednoho dne tvuj kluk doroste do věku kdy ho vzdělavací pořady budou zajímat docela málo. Taková je puberta a jediné co s tím můžeš udělat je cpát do něj válium. Tak to řeší některý americký rodiče. Děs běs.

 • Ide mi o hrané seriály na Disney Channel. Skús sa pozrieť na sračky tohto typu a uvidíš, o čom píšem:

 • Wolfheart

  Dobrý den, bylo by prosím Vás možné identifikovat jména těch pohádek z Minimaxu? Případně alespoň jména prvních dvou? Děkuji

 • Wolfheart

  Děkuji. :)