Na klasické žiletky som prešiel v rámci experimentu. Holenie pre mňa vždy bolo utrpením. Mám tvrdé chlpy, ktoré mi rastú v rôznych špirálových vzoroch. Moderné viacčepieľkové žiletky ma vždy hrozne drásali. Elektrické strojčeky ma nedokázali oholiť poriadne, musel som nimi rôzne krútiť a trvalo hrozne dlho, kým som ich dostal do správneho uhlu voči všetkým chlpom. Okrem toho mi strašne vysúšali pokožku.
Skúsiť klasické žiletky ma presvedčilo toto skvelé inštruktážne video:
Výbavu som si kúpil na LuxusníHolení.cz.
Holiaci strojček Merkur stál pár stoviek, ale je to solídny kus železa, ktorý podľa mňa bude používať ešte môj syn.
Zainvestoval som do štetky z pravých jazvečích chlpov (dajú sa kúpiť aj oveľa lacnejšie). Opäť, je to krásna vec, ktorú bude používať viac generácií. Mám ešte jednu štetku, ktorú som zdedil po priateľkinom otcovi. Je menšia a tvrdšia, takže si ju beriem, keď sa holím vo fitku. Čo sa týka materiálu, tvrdosti a hustoty štetky, každý asi bude mať osobné preferencie, takže to treba skúsiť. Mne osobne vyhovujú obidve štetky, ktoré mám. Len sa používajú trošičku inak.
Skúsil som krém na holenie Proraso a som z neho nadšený. S gelmi zo sprejovej fľaše, ktoré som používal dovtedy, sa to absolútne nedá rovnať. Pričom je ešte obrovský rozdiel medzi napatlaním peny rukou a štetkou. Štetka totiž obalí chlpy penou zo všetkých strán, takže ich pri holení podrží vztýčené od tváre. Žiletka ich potom lepšie ufikne. Oholenie je jemnejšie a hladšie. Jedna tuba za 150,- mi pri dennom holení vydržala asi tri mesiace.
Asi najdôležitejšia vec: balzam po holení. Cade od L’Occitane je drahý jak sviňa (cca 700,-). Ale po každom holení stačí použiť guličku o veľkosti hrášku. Takže podobne ako krém na holenie, pri dennom používaní mi tuba vystačí na štvrť roka. Pritom používať ho je ako dávať svojej tvári zamilované pusinky. Skúšal som lacnejšie alternatívy, ale všetky mi smrdeli a nefungovali. Chce to originál. Klasické vody po holení na báze alkoholu by som si už na tvár nikdy nedal.
Samotné žiletky sú lacné. Vychádzajú na 5,- až 10,- za kus. Pri dennom holení vydržia asi týždeň. Skúšal som rôzne značky, nepostrehol som medzi nimi rozdiel.
Holenie klasickými žiletkami je mi príjemné. Bál som sa, že budem dorezaný. Žiadne väčšie zranenie som si ešte nespôsobil. Ak krvácam, tak z drobných raniek. Pri používaní viacčepieľkových strojčekov som krvácal oveľa viac. Ale to môže byť aj tým, že som vtedy nepoužíval správnu techniku.
Predtým ma neskutočne srala cena žiletiek a gelov. Prvotná investícia do klasických žiletiek bola veľká (cca 1500,-). Ale ako som už písal, kvalitný strojček a štetka sú multigeneračné záležitosti. Tak si to rozpočítajte. Cena žiletky, krému a balzamu na jedno holenie je pár halierov. Pričom používam luxusnú a fakt príjemnú kozmetiku.
A rýchlosť holenia? Kvôli mojim fraktálovým chlpom som sa nikdy nemohol holiť rýchlo. S elektrickým strojčekom to trvalo večnosť. S viacčepieľkovými žiletkami to trvalo niekoľko minút. S klasickými žiletkami som zo začiatku bol opatrný, takže to zabralo tak 10 minút. Teraz mám prax, takže aj s napenením a celým tým rituálom okolo toho som hotový za cca 3 minúty. Celé je to taký príjemný, relaxačný rituál.
S klasickými žiletkami som maximálne spokojný. Nemusí to vyhovovať každému. Treba používať správny postup a techniku. Ale myslím, že každý chlap by to mal minimálne skúsiť. Poproste otca alebo deda, aby vám požičal svoje vybavenie a ukázal, ako na to. Urobíte im tým radosť.