Falošná modla 37 Signals

Toto je moja reakcia na reakcie @jsuchal na môj retweet pôvodného tweetu od @jansru. Kľud, nie je to zďaleka také komplikované, ako sa môže zdať.

Pôvodný Honzov tweet

Johnove reakcie

Moja reakcia

37 Signals poznám. Už dávno. Objavil som ich vďaka E-normicomu. Manifesto som čítal. Ich knihy som čítal. Signal vs Noise som (dlho) čítal. Better projekt mi otvoril oči. Viem, že urobili Ruby on Rails. Bol som na Ryanovej prednáške na WebExpe. To všetko viem, poznám, rešpektujem, uznávam a nespochybňujem.

Honzov tweet, ktorý som retweetol, podľa mňa vôbec nespochybňuje ich zásluhy na poli designu a frameworkov a pod. Podľa mňa v ňom ide o to, že business plán a produktová stratégia nie sú univerzálne a spoľahlivo replikovateľné.

Keby čarovný úspech Basecampu bol výsledkom vopred premyslenej stratégie a opakovateľného know-how, tak by aj ostatné produkty z dielne 37 Signals boli masívne hity. Basecamp vznikol v správnom čase na správnom mieste, správnym spôsobom. Myslím, že podstatná časť toho bola náhoda. Verím tomu, že kvázi-úspech ich ostatných produktov bol daný hlavne tým, že boli známi vďaka Basecampu. Inak by zapadli medzi ostatnými podobnými produktmi.

Úspechom 37 Signals s Basecampom sa môžeme všetci inšpirovať a poučiť. Ale myslím, že je chyba pokúšať sa ho krok za krokom aplikovať na svoj pokus o produkt a očakávať, že spoľahlivo zafunguje. Žiaľ, viera v spoľahlivé návody na úspech je niečo, čo často vidím u mladých startupistov. A myslím si, že je to škodlivé. Je to falošná modla.

Všetci predsa vedia, že jediný návod na úspech, ktorý spoľahlivo funguje, je The Manual.

  • Asi aj tak ide asi o nedorozumenie, ja som to pochopil tak, ze 37signals ani ich proces nie su zaujimave. To, ze ich proces dnes uz nie je nic vynimocne, tak s tym by som aj suhlasil, s tym, ze oni su nezaujimavi nesuhlasim v ziadnom pripade.

  • ondrejvalka

    Rozhodne nejsou nezajimavi. Ale treba i na ten proces nebyli jedini, kdo takto uz tehda pracoval (viz napr. Cooper). Jen nebyli tak videt.

  • banterCZ

    Vůbec by stálo za hlubší úvahu, že ajťáci jsou novodobí horníci. Pár se jich osamostatní a vezou se na vlně zlaté horečky, ale kolik na ně připadá neúspěšných?

  • JanSrutek

    Muj tweet se vztahoval predevsim k produktovemu rizeni a strategii. Jak jsme se tu uz vsichni shodli, jejich zasluhy nezpochybnuji. Delat z nich ale bohy a idealizovat je bohuzel nikomu neprospeje. Riki to shrnul docela dobre myslim.


    Poznamka na okraj:
    Co se tyce unsolicited redesignu (e.g. 37Better), nejsem velky fanousek. Prijde mi, ze vetsinou to slouzi predevsim k sebe-propagaci (Look at us, we’re so much smarter than you). Vylepsit design v oblastech ktere jsou notoricky zname hroznym UX jako je napr. banking/finance, nebo travel, neni tezke. Tyhle designy jsou bohuzel ale casto pod povrchni slupkou hezciho UI dost naivni, protoze ignoruji hromadu komercnich, legislativnich, operativnich, a technickych omezeni a pozadavku se kterymi se tym musel poprat. Kdokoliv kdo delal v tehle oblastech vi, ze navrhnout lepsi interakcni a vizualni design je ta lehci cast prace. Implementovat to je uz ale vec uplne jina; o hodne tezsi.

  • suhlas s tym, ze 37better bol na tu dobu naozaj nevydany pocin. Ano v reali je to komplikovanejsie lebo x veci. Otazkou vsak stale ostava ci tie operativne/technicke/ine poziadavky nie su len nezmyselne limity, ktore vznikli vlastne samotnou nekompetentnostou. Z toho co som videl v statnej sprave, tak to zatial vyzera na 90% tak.

  • Lukáš Čech

    Mě zase fascinuje, kolik lidí nazývá jejich krok odvahou (“bold”, “mají koule”). Přestat se snažit o nové produkty a soustředit se na to, co teď funguje a vydělává je podle mě všechno, jen ne odvaha ;)

  • Udělal jsi někdy *svůj produkt*, ne konzultace, ale svůj produkt. Investovat do něj čas, nadšení, sehnat na něj klienty, koukat se jak roste, jak ho mají lidi rádi. *Roky* práce. A pak se rozhodneš, že jiný tvůj produkt je důležitější a *všechny* svoje ostatní produkty zabiješ.
    Fakt si myslíš, že na to nemusíš mít koule, že to je ta jednoduchá cesta?
    Rozhodnout se, že ačkoli tě hrozně láká dělat víc věcí, tak se budeš soustředit jen na jednu, myslíš, že to je snadné?

    Já jsem přesvědčen, že to je hrozně těžké.

  • Lukáš Čech

    Záleží, jak velký jsi idealista a lidumil.

    Myslím, že není potřeba idealizovat vývoj “svého produktu” – obdobně to cítím i s konzultacemi pro klienty – prošla jich mýma rukama spousta a u každého klienta do toho investuju “čas, nadšení”, musel jsem ho “získat”, sleduju jak s mými konzultacemi “roste” a zda výsledky naší společné práce “mají jejich zákazníci rádi”.

    Ale dlouhodobě taky neutáhnu neomezené množství klientů a proto se s některými musím rozloučit. Samozřejmě je jednodušší rozloučit se s těmi, pro které ta vášeň nebyla taková a kteří si neváží mých služeb natolik, aby mi za ně dobře platili.

    Neříkám, že není riziko spolehnout se jen na jeden produkt/klienta, ale cítím za tím rozhodnutím taky únavu z toho, co dlouhodobě nefungovalo tak skvěle a úlevu, že teď budou chvíli mít užší záběr.

    Takže jestli jde o odvahu, tak spíš v tom smyslu, že se nebojí, že je uživatelé ukončených produktů nesežerou (nebo jemněji, že tohle neuškodí jejich PR).

  • Moje zkušenost mi říká, že příliš relativizuješ rovnost mezi konzultacemi a svým vlastním produktem. Dělal jsem oboje a kdybych to měl k něčemu připodobnit, tak mi to zní asi tak, jako by někdo, kdo měl cizí dítě na hlídání na jeden den, řekl, že to je brnkačka, že je mu úplně jasné, jaké to je mít vlastní dítě.

  • 1. 37signals. Ne 37Signals, ani 37 Signals ;-)

    2. “Delat z nich ale bohy a idealizovat je bohuzel nikomu neprospeje.”
    “…je chyba pokúšať sa ho krok za krokom aplikovať na svoj pokus o produkt a očakávať, že spoľahlivo zafunguje.”
    Mně to přijde, jakoby tu podle vás měla být nějaká epidemie a nakažení jak lumíci následují 37signals, hlásají jejich “náboženské dogma” jako jediné správné, přesně opakují jejich postupy a vrhají se z útesu do moře.
    Vážně se tohle tady někde děje? Já jsem teda bokem pěkně na vesnici (z pohledu Prahy, či Brna), ale zdá se mi, že tu protestujete proti něčemu, co neexistuje.
    Pokud si někdo myslí, že někdo jiný má nějaký návod na úspěch (což 37signals nikdy netvrdili, naopak, mnohokrát zdůrazňovali, že nemají), nebo patent na pravdu, pak je to samozřejmě nesmysl. Je to nesmysl vždy a všude. Ale netvrďte mi, že takových lidí je tu hodně, že je to nějaký rozšířený problém.

  • Ja už mám všetkých tých zpaskvilených názvoch vážne dosť. Takže na protest vedome všade píšem Jquery, Iphone, 37 Signals, Existence, atď.

  • Lukáš Čech

    Tak to shrňme asi takto: Lidé, kteří se rozhodli pro vývoj vlastního produktu mají jiný názor než lidé, kteří se tak nerozhodli.

  • Souhlas :-)
    Jinak, v tvém příměru s prací pro klienty, jsi napsal: “Ale dlouhodobě taky neutáhnu neomezené množství klientů a proto se s některými musím rozloučit. Samozřejmě je jednodušší rozloučit se s těmi, pro které ta vášeň nebyla taková a kteří si neváží mých služeb natolik, aby mi za ně dobře platili.”
    Kromě té, řekněme “iracionální” složky, kterou jsem popsal výše, je tu ještě to, že oni klidně *mohli* dělat víc aplikací. Ty aplikace vydělávaly. Oni se ale rozhodli, že aby je mohli dělat pořádně a rozvíjet je všechny, jak si zaslouží, museli by najmout víc lidí. Peníze na to mají.
    Rozhodovali se mezi tím, jestli být malá firma, nebo velká. Rozhodli se pro malou s jedním produktem. Já si myslím, že to chce taky určitý druh odvahy, odvahy jít tvrdě za svou vizí.
    Normální, běžný postup, je dál růst.
    Neříkám, že jedno je nějak víc správně, než druhé. To právě záleží na tom, co člověk chce. Oboje má svá rizika. Ale řekl bych, že co udělali oni je rozhodně mimo normální proud, nekonvenční, odvážné.

  • prchal

    Riki neni člověk! Riki je Bůh!