Facebook versus Google Plus: Výber zobrazovaných príspevkov

Facebook si myslí, že vie lepšie než ja, ktoré príspevky chcem vidieť a ktoré nie. Mýli sa. Google Plus si to myslí tiež, ale nestojí mi v ceste, ak si to chcem nastaviť sám.

Čo robí Facebook zle

banhammerFacebook štandardne nezobrazuje všetky príspevky, ktoré moji priatelia vyprodukujú. Namiesto toho zobrazuje “Top Stories”, čo je výber toho, čo získalo najviac lajkov a zdieľaní.

Finta je v tom, že tým pádom sa do “Top Stories” dostávajú hlavne veci, o ktoré vážne nemám záujem: Zdieľacie súťaže, primitívne vtipy, články ktoré som už videl, pretože sa na ne odkazujú úplne všetci. Mňa osobne však viac zaujímajú nenápadnejšie posty. Obsah, na ktorý by som inde nenarazil.

Som prepnutý do pohľadu “Most Recent”, ktorý zobrazuje všetky nové posty chronologicky. Ľuďom, ktorí zverejňovali kraviny (hlavne moje spolužiačky zo strednej si obľúbili spamovité zdieľacie súťaže), som nastavil zobrazovanie “Only Important”. Čo sa v praxi obvykle rovnalo banhammeru.

Aj tak sa na Facebooku musím predierať hromadou blbostí, aby som narazil na niečo zaujímavé. Teoreticky si môžem priateľov rozdeliť do skupín. Ale nastavenie, ktoré príspevky chcem vidieť, môžem robiť iba individuálne.

Čo robí Google Plus dobre

kruhyMám štyri kruhy:

 

  1. “View all”, kam dávam ľudí, od ktorých chcem vidieť úplne všetky posty.
  2. “View most”, kam dávam ľudí, ktorí píšu zaujímavé veci a prekladajú to napríklad nepodstatnými osobnými záležitosťami, ktoré ma nezaujímajú.
  3. “View few” je na ľudí, ktorí síce spamujú, ale občas sa im zadarí prísť s niečím dobrým.
  4. Do kruhu “Trial” hádžem ľudí, ktorí ma zaujali. Pravidelne, asi raz mesačne, tento kruh prechádzam a buď ich rozhodím do ostatných kruhov, alebo ich opäť vyhodím.

Vďaka tomuto nastaveniu mám veľmi dobrú kontrolu nad tým, čo vidím na Google Plus. A na rozdiel od Facebooku mám pocit, že tam vidím väčšinou zaujímavé posty, bez balastu a spamu.

Čo Facebooku zúfalo chýba

exploreTo, že na Facebooku vidím hlavne blbosti, je pravdepodobne spôsobené tým, že tam nesledujem tých správnych ľudí. Zúfalo sa snažím objaviť niekoho, kto tvorí obsah, namiesto toho aby iba lajkoval a repostoval ohrané veci. Vôbec sa mi to však nedarí. (Ak o niekom viete, prosím, doporučte mi ho.)

Na Google Plus som objavil hromadu zaujímavých ľudí vďaka záložke “Explore”. Takmer denne tam nachádzam zaujímavé posty, na ktoré by som inak v ghette svojich kontaktov nenarazil. V kruhoch mi vďaka tomu pribudla slušná hromádka ľudí, ktorých sledujem.

Pokiaľ na Facebooku existuje niečo ako “Explore”, tak som na to ešte nenarazil. A fakt mi to tam chýba.

Ako spravujete obsah na sociálnych sieťach vy? Snažíte sa vôbec nejako ovplyvniť a predfiltrovať, čo sa k vám dostane?

  • Marcel

    Pravda. Ten explore button naozaj chýba na FB, i keď dá sa to obabrať tak, že nekompromisne unfollowuješ (alebo Only importantuješ) ako si to robil ty. Toto platí pre absolutne všetkých a HLAVNE pre debilkov, ktorí naskáču na zdielacie súťaže. Tieto súťaže taktiež niekedy nahlasujem Facebooku (ak majitelia stránok úmyselne spamujú). Ak sa nájde dajaký malý obchodík alebo eshop, ktorý to robí, tak ich väčšinou iba upozorním, ale nenahlasujem. Časom sa z Top stories teda stava dost pekne vyfiltrovany mix clankov a osobnych fotiek/videii. Taktiež som začal followovať viac kurátorských stránok ako napr. Brain Pickings, takže mám dosť veľa zaujímavého nového obsahu. Nie je to úplne Explore z Google Plus, ale vo väčšine prípradov postačujúce.

    Neviem si ale predstavit, ze by som si robil kruhy ako ty v Google Plus :)

  • Jsem ráda, že se někdo rozhodl o hlubší poznání/srovnání alespoň těchto sítí. Když se snažím některým svým známým popsat, jak prima se cítím na G+, nerozumí mi. Třeba pochopí, když si to přečtou od někoho jiného. Díky, pečlivě sleduju.

  • presne ako vravis, tiez mam radsej G+ minimalne kvoli prehladnosti. a menej spamu.

  • VfB

    je sice fajn, že G+ má nějaké funkce navíc ale díky tomu, že jej používá málo lidí a téměř žádné ženy a když jej někdo používá, tak jednou za uherský rok, tak je G+ takový nablýskaný “ghost town”

  • To, či je Google Plus “ghost town” alebo nie, podľa mňa záleží hlavne na tom, či to užívateľ skutočne používa alebo nie. Pre mňa osobne napríklad je Google Plus oveľa živšie miesto než Facebook.

  • @VfB: Netuším kdy kdo napsal, že je G+ místo duchů. Nesmysl a souhlasím s odpovědí R. Fridricha, že záleží na tom, koho a jak sledujete. Mimochodem, když jsem začínala s Twitterem, nedělo se mi na streamu nic, nikdo mě nekontaktoval a já měla tendence to všechno vzdát. A může snad někdo říct, že je Twitter místem duchů?
    PS: Teď nevím, co a jak sledovat dřív :)