Často mi na LinkedIn chodia pozvánky od ľudí, ktorých nepoznám. Čo samo o sebe nie je vôbec zlé. Blbé je, že tie pozvánky obsahujú nič nehovoriacu štandardnú hlášku. A to mi vadí. Rozhodol som sa, že s tým niečo urobím. Ale najprv som chcel zistiť, čo si o tom myslia ostatní.
Dva prístupy k používaniu LinkedIn
Sú dve stratégie, ktoré ľudia na LinkedIn používajú:
- Tí, ktorí chcú mať čo najväčšiu sieť potenciálnych kontaktov, bez ohľadu na to, či daných ľudí poznajú, alebo nie. Potrebujú svojimi ponukami osloviť masu ľudí a LinkedIn je pre nich zaujímavý komunikačný kanál. Patria sem personalisti, obchodníci a pod. Často majú v mene alebo popise skratku LION (LinkedIn Open Networker), čo znamená, že prijmú úplne všetky žiadosti o prepojenie.
- Tí, ktorí si budujú relevantnú sieť konkrétnych kontaktov. Obvykle sú to odborníci, pre ktorých je profil na LinkedIn niečo ako on-line CV. Chcú aby to vyzeralo profesionálne, aby tam mali dobré referencie. Chcú, aby ich profil bol ich kvalitným obrazom. A práve tento typ užívateľov obvykle neprijíma anonymné pozvánky.
Anonymné pozvánky sú tie, ktoré:
- prišli od človeka, ktorého vôbec nepoznám, alebo si na neho nespomínam
- a obsahujú štandardnú hlášku, bez akéhokoľvek vysvetlenia.
Výsledky ankety
Urobil som rýchlu anketu, v ktorej odpovedalo cca 250 ľudí. Pozrite si výsledky on-line.
- Ak ide o kamaráta alebo kolegu, ktorého na prvý pohľad dobre poznáte, štandardná hláška v pozvánke vôbec nevadí.
- Viac než 50% ľudí anonymné pozvánky rovno maže alebo ignoruje.
- 25% odpovie a snaží sa zistiť, čo dotyčný chce. Väčšinou však nedostanú žiadnu odpoveď.
- Ostatní často anonymnú pozvánku potvrdia, ale selektívne. Iba ak majú pocit, že by z toho mohli niečo mať. Pozvánky od recruiterov obvykle zahadzujú.
Takže ak niekomu na LinkedIn pošlete anonymnú pozvánku, máte iba cca 25% šancu, že ju niekto prijme. Celkom by ma zaujímalo, ako sa na to pozerajú ľudia, ktorí takéto pozvánky rozosielajú. Ak to číta nejaký recruiter, prosím, dajte mi vedieť.
Ako môžete svoje šance na prijatie zlepšiť? Je to jednoduché: Napíšte tam niečo!
Šablóny pozvánok
Aby som vám to zjednodušil, pripravil som tri šablóny pozvánok, ktoré môžete s drobnými úpravami použiť. Pokrývajú najčastejšie situácie, v ktorých sa snažíte s niekým na LInkedIn spojiť:
Letmo sme sa niekde stretli, chcem ostať v kontakte
Je to celkom bežná situácia. Na konferenciách sa stretávam so spústou ľudí. Prehodíme pár slov, načneme nejakú zaujímavú tému. Ponáhľame sa na prednášku, tak si prehodíme vizitky s tým, že to neskôr preberieme on-line. V takom prípade sa stačí pripomenúť:
Ahoj, stretli sme sa na [názov konferencie]. Bavili sme sa o [téma rozhovoru]. Rád by som s tebou ostal v kontakte a pokračoval v našom rozhovore.
Som personalista, mám pre teba ponuku práce
Sú dve možnosti. Ak hľadá vhodného kandidáta na konkrétnu ponuku, má to jednoduchšie:
Dobrý deň, hľadám kandidáta na pozíciu [názov pozície] pre spoločnosť [názov spoločnosti, ak je možné ju uviesť]. Podrobnosti nájdete na [url]. Z vášho profilu na LinkedIn mám pocit, že by ste sa na túto pozíciu hodili. Ak máte záujem, veľmi rád by som to s vami prebral [emailom, telefonicky, osobne]. Ak momentálne neplánujete zmenu zamestnania, rád by som s vami ostal v kontakte, možno pre vás budem v budúcnosti mať ďalšie zaujímavé ponuky.
Ak si len naslepo buduje publikum, ktoré potom bude spamovať ponukami, je to ťažšie, ale dá sa to:
Dobrý deň, som personalista so špecializáciou na [relevantný odbor]. Váš profil ma zaujal. Myslím, že by so pre vás v budúcnosti mohol mať zaujímavé ponuky práce. Rád by som s vami ostal v kontakte.
Nepoznáme sa, ale chcem nadviazať kontakt
Niekedy sa s oslovovaným nepoznáte, ale chcete sa zoznámiť. Buď hľadáte potenciálneho parťáka, alebo klienta, alebo sa len chcete prepojiť s celebritou či niekým zaujímavým.
V takom prípade vám žiadna šablóna nepomôže. Proste sa prekonajte a stručne napíšte dôvod, prečo žiadosť posielate. Uvidíte, funguje to.