linkedin-anonymous

Anonymné pozvánky na LinkedIn

Často mi na LinkedIn chodia pozvánky od ľudí, ktorých nepoznám. Čo samo o sebe nie je vôbec zlé. Blbé je, že tie pozvánky obsahujú nič nehovoriacu štandardnú hlášku. A to mi vadí. Rozhodol som sa, že s tým niečo urobím. Ale najprv som chcel zistiť, čo si o tom myslia ostatní.

Dva prístupy k používaniu LinkedIn

Sú dve stratégie, ktoré ľudia na LinkedIn používajú:

  1. Tí, ktorí chcú mať čo najväčšiu sieť potenciálnych kontaktov, bez ohľadu na to, či daných ľudí poznajú, alebo nie. Potrebujú svojimi ponukami osloviť masu ľudí a LinkedIn je pre nich zaujímavý komunikačný kanál. Patria sem personalisti, obchodníci a pod. Často majú v mene alebo popise skratku LION (LinkedIn Open Networker), čo znamená, že prijmú úplne všetky žiadosti o prepojenie.
  2. Tí, ktorí si budujú relevantnú sieť konkrétnych kontaktov. Obvykle sú to odborníci, pre ktorých je profil na LinkedIn niečo ako on-line CV. Chcú aby to vyzeralo profesionálne, aby tam mali dobré referencie. Chcú, aby ich profil bol ich kvalitným obrazom. A práve tento typ užívateľov obvykle neprijíma anonymné pozvánky.

Anonymné pozvánky sú tie, ktoré:

  • prišli od človeka, ktorého vôbec nepoznám, alebo si na neho nespomínam
  • a obsahujú štandardnú hlášku, bez akéhokoľvek vysvetlenia.

Výsledky ankety

Urobil som rýchlu anketu, v ktorej odpovedalo cca 250 ľudí. Pozrite si výsledky on-line.

  • Ak ide o kamaráta alebo kolegu, ktorého na prvý pohľad dobre poznáte, štandardná hláška v pozvánke vôbec nevadí.
  • Viac než 50% ľudí anonymné pozvánky rovno maže alebo ignoruje.
  • 25% odpovie a snaží sa zistiť, čo dotyčný chce. Väčšinou však nedostanú žiadnu odpoveď.
  • Ostatní často anonymnú pozvánku potvrdia, ale selektívne. Iba ak majú pocit, že by z toho mohli niečo mať. Pozvánky od recruiterov obvykle zahadzujú.

Takže ak niekomu na LinkedIn pošlete anonymnú pozvánku, máte iba cca 25% šancu, že ju niekto prijme. Celkom by ma zaujímalo, ako sa na to pozerajú ľudia, ktorí takéto pozvánky rozosielajú. Ak to číta nejaký recruiter, prosím, dajte mi vedieť.

Ako môžete svoje šance na prijatie zlepšiť? Je to jednoduché: Napíšte tam niečo!

Šablóny pozvánok

Aby som vám to zjednodušil, pripravil som tri šablóny pozvánok, ktoré môžete s drobnými úpravami použiť. Pokrývajú najčastejšie situácie, v ktorých sa snažíte s niekým na LInkedIn spojiť:

Letmo sme sa niekde stretli, chcem ostať v kontakte

Je to celkom bežná situácia. Na konferenciách sa stretávam so spústou ľudí. Prehodíme pár slov, načneme nejakú zaujímavú tému. Ponáhľame sa na prednášku, tak si prehodíme vizitky s tým, že to neskôr preberieme on-line. V takom prípade sa stačí pripomenúť:

Ahoj, stretli sme sa na [názov konferencie]. Bavili sme sa o [téma rozhovoru]. Rád by som s tebou ostal v kontakte a pokračoval v našom rozhovore.

Som personalista, mám pre teba ponuku práce

Sú dve možnosti. Ak hľadá vhodného kandidáta na konkrétnu ponuku, má to jednoduchšie:

Dobrý deň, hľadám kandidáta na pozíciu [názov pozície] pre spoločnosť [názov spoločnosti, ak je možné ju uviesť]. Podrobnosti nájdete na [url]. Z vášho profilu na LinkedIn mám pocit, že by ste sa na túto pozíciu hodili. Ak máte záujem, veľmi rád by som to s vami prebral [emailom, telefonicky, osobne]. Ak momentálne neplánujete zmenu zamestnania, rád by som s vami ostal v kontakte, možno pre vás budem v budúcnosti mať ďalšie zaujímavé ponuky.

Ak si len naslepo buduje publikum, ktoré potom bude spamovať ponukami, je to ťažšie, ale dá sa to:

Dobrý deň, som personalista so špecializáciou na [relevantný odbor]. Váš profil ma zaujal. Myslím, že by so pre vás v budúcnosti mohol mať zaujímavé ponuky práce. Rád by som s vami ostal v kontakte.

Nepoznáme sa, ale chcem nadviazať kontakt

Niekedy sa s oslovovaným nepoznáte, ale chcete sa zoznámiť. Buď hľadáte potenciálneho parťáka, alebo klienta, alebo sa len chcete prepojiť s celebritou či niekým zaujímavým.

V takom prípade vám žiadna šablóna nepomôže. Proste sa prekonajte a stručne napíšte dôvod, prečo žiadosť posielate. Uvidíte, funguje to.

  • Musim rict ze vetsina nabidek co mi chodi jsou ve stylo “Jsem personalista a mam nabidku prace”. Prusvih je ze tyto nabidky jsou casto uplne mimo a je videt ze je personalista posila zpusobem “kobercoveho bombardovani”. Takovy personalista me nezajima protoze si pri nejlepsim proskenoval klicova slova u me v CV a klicova slova v poptavce a uz odesila zpravu. Sranda je ze to neni ani nabidka prace, spis takove lakani na pohovor, kde se vubec bude zjistovat jestli bych byl vhodny kandidat, to vse ve chvili kdy jsem dlouhodobe spokojene zamestnan. Ne dekuji, o takove kontakty nemam zajem.

  • Martin Hassman

    Kdysi jsme se tomu v širší rovině věnovali i na Zdrojáku, viz http://www.zdrojak.cz/clanky/jak-psat-nabidky-prace-pro-vyvojare/

  • Pokud mě něco vytáčí na LinkedIn, tak to nejsou anonymní pozvánky (přidávám si každého, aby měl možnost napsat mi zprávu), ale lidé, kteří mě doporučují (Endorse) aniž by mě znali, nebo se mnou kdy pracovali. Pochopitelně očekávají, že je recipročně za něco doporučím já, což nedělám pokud k tomu nemám opravdu dobrý důvod.

  • Mám to podobne. Endorsmenty som otestoval a odvtedy ich používam iba na trolovanie. Napríklad kolegyni, ktorá má koňa, som pridal endorsment na “Sarah Jessica Parker”.

  • Já tak jednou za dva měsíce napíšu všem, co jsem si nepřidal, ať mi napíšou, jestli jsme se viděli a pokud ne, tak co by chtěli :) odpoví relativně málokdo. ale nepřidávají si mě personalisté, ale prostě nejrůznější lidi – ani nevím proč :)

  • Pěkný článek. Myslím, že pěkně odráží aktuální situaci. Já to dělám obdobně – když jsem s někým dělal na projektu, tak posílám anonymní pozvánku. Proč to zbytečně okecávat, že jsme spolu dělali. Stejně tak, v takovém případě anonymní pozvánky přijímám. Když píše někdo, koho neznám, očekávám důvod kontaktu, jinak ignoruju.

    Hlavní problém LinkedIn vidím hlavně v českých uživatelích. Ještě k nám nějak nedorazilo, že to je sociální síť a drtivá většina lidí ho používá jenom jako jakousi kombinaci seznamu kontaktů a veřejného CV.

  • Nevím, kdo je to Sarah Jessica Parker, ale rozhodně vím, kdo je ta kolegyně 8-)

  • este horsie ako anonymne pozvanky su inmaily typu: hello, som ten a ten, mas zaujimavy profil, chcem sa profesne spojit, prosim posli mi pozvanku na mail bla bla, neodmietam ziadne ziadosti. tiez mi vadia pozvanky s textom, v ktorom som ziadana o zamestnanie v odbore, v ktorom uz evidentne nepracujem alebo v regione, ktory celkom jasne nie je v mojom profesnom teritoriu.