Chodia mi rôzne pracovné ponuky. Často od korporácií. Väčšinou ma absolútne nezaujmú. Chcel som zistiť, či je to mnou (proste o taký typ práce nemám záujem), alebo či na to korporácie obecne idú zle. Urobil som si malý prieskum. Výsledky nie sú prekvapivé. Ale mohli by korporáciám dať návod, ako efektívne získavať nových zamestnancov.
Prieskum som robil medzi svojimi kamarátmi a známymi, t.j. väčšinou ľudia od počítačov, ajťáci. Ale veľká časť výsledkov je podľa mňa aplikovateľná aj na iné odbory.
Prechádzal som pracovné ponuky, ktoré som v poslednej dobe dostal, ďalej tie ktoré mi doporučoval LinkedIn a pár ďalších portálov na hľadanie práce.
Na čom nezáleží
- Veľkosť, stabilita a prosperita firmy. Rok vzniku, počet zamestnancov ani výška obratu nikoho nezaujíma. Že ste veľkí a stabilní sa očakáva automaticky.
- “Zamestnanecké výhody”. Ak to nenapíšete konkrétne, znamená to stravenky, vodu, sickdays. Nič z toho nie je považované za zamestnaneckú výhodu (viď nižšie). Buďte konkrétni.
- Stravenky, Flexi pass. Nikto ich nepovažuje za zamestnaneckú výhodu. Je to papier s obmedzenou platnosťou a využitím. Výhodné je to iba pre zamestnávateľa, ktorý ušetrí na daniach. Dávať stravenky do pracovného inzerátu je zlý vtip.
- Voda. Môj tip: Kúpte každému pevnú, stabilnú karafu. Kohoutková voda je rovnako kvalitná alebo ešte kvalitnejšia než balená. V kuchynke vždy majte misku s plátkami citrónu a uhorky. Dlhodobo vás to vyjde oveľa lacnejšie než dovážanie plastových fliaš. PR a HR efekt bude oveľa pozitívnejší.
- Neformálna atmosféra. Ajťáci ani netušia, čo je to formálna atmosféra. Mimo neformálnu atmosféru nie sú ochotní (a asi ani schopní) fungovať. Zbytočná fráza, vynechajte ju.
- Mladý a dynamický kolektív. Rovnako zlý vtip ako stravenky. Nenarazil som na nikoho, kto by na túto frázu reagoval pozitívne.
- Dopravná dostupnosť, sídlo fírmy, príjemné pracovné prostredie. Evergreen pražských firiem, inde sa na to nehrajú. Je to veľmi individuálne. Ak bývam na periférii, dochádzať s troma prestupmi do centra pre mňa nemusí byť výhoda. Niekto rád “chróm a oceľ”, niekomu imponuje Václavák. Niekto v openspace chradne, iný umiera v malom kanclíku. V inzeráte to zmieňte, ale nie je to žiadna výhoda. (Výhoda by často bola možnosť parkovať.)
- Možnosť osobného rastu. Čo to znamená? Nikto mi na to nevedel odpovedať. Buďte konkrétni, alebo to vôbec nezmieňujte.
- Jazykové kurzy. Pre nikoho to nie je rozhodujúci faktor. Je zbytočné to dávať do inzerátu. Ponúknite to zamestnancom pri nástupe, budú príjemne prekvapení.
Čo by fungovalo
- Prachy. Pamätáte na bod “Veľkosť a stabilita firmy”? Najlepší indikátor veľkosti, stability a prosperity korporácie je, že svojich ľudí dobre platí a dáva im bonusy.
- Práca na diaľku. Ľudia chcú chodiť do práce, iba keď ich je tam fyzicky treba. Možnosť pracovať z domova by napríklad vynegovala problémy s dopravnou dostupnosťou, sídlom firmy a pracovným prostredím. Ale bacha, z vlastnej skúsenosti viem, že práca z domova vyžaduje silnú vôľu a morálku, ktoré zďaleka nemá každý.
- Možnosť ubrať plyn. Prekvapivo veľa ľudí chce pracovať menej. Kratší pracovný úväzok (3-4 dni v týždni). Práca na výkon, nie na čas. Sabatical, hiatus. Týždeň dovolenky navyše je málo. Nikto nechce makať 10-12 hodín denne (vraj dokonca ani startupisti). Osobne v tom vidím zaujímavý trend. Dlhodobo by tento prístup mohol byť zaujímavým riešením problému rastúcej nezamestnanosti a starnutia populácie v produktívnom veku.
- Zmysel. Aký konkrétny vplyv bude mať moja práca na firmu a svet? Čo môžem svojou snahou dosiahnuť a zmeniť? Aké právomoci budem mať?
- Žiadne elektronické kartičky. Nikoho nebaví tri krát pípnuť zakaždým, keď ide na záchod. Sledovanie časov príchodu a odchodu a bazírovnie na pevnej pracovnej dobe z nikoho pracovitejšieho zamestnanca neurobí.
- Doplnkové složby. Niektoré firmy poskytujú čajovňu, masáže, cykloservis a pod. Ľudia si to neskutočne pochvaľujú.
- Možnosť vybrať si vlastný hardware. Veľmi špecifická ajťácka záležitosť. Jednotný firemný hardware vyhovuje málokomu. Mať ročne rozpočet na nákup hardwaru podľa vlastného výberu by bol veľmi silný motivátor. Celkom by ma zaujímalo, ako by to využívali iné profesie.
- Žiadny teambuilding. Niekto to má rád, ale prevažujú negatívne názory. Často narobí viac škody než úžitku. Počul som o obludnej teambuildingovej akcii, po ktorej tretina firmy dala výpoveď. Proklamácia, že korporácia neorganizuje žiadne teambuildingové akcie, by bola signálom, že tam pracujú normálni ľudia.
Obecne ma prekvapilo, aký obrovský rozdiel je medzi tým, čo ponúkajú korporácie a tým, čo očakávajú potenciálni zamestnanci. Rozmýšľam, čím to je. Skutočne korporácie nie sú schopné alebo ochotné poskytnúť zmysluplné benefity? Alebo ich proste nikdy ani len nenapadlo opýtať sa pár ajťákov, čo by ich lákalo?
Keď už sme pri tom, čo by odradilo alebo nalákalo vás? Platí tento zoznam aj na vás? Obzvlášť ma to zaujíma, ak nie ste ajťáci.
Pingback: Kreativní ajťáci vs. korporát | Smiling Jack()
Pingback: Náborování | Jan Lender()