Falošná modla 37 Signals

Toto je moja reakcia na reakcie @jsuchal na môj retweet pôvodného tweetu od @jansru. Kľud, nie je to zďaleka také komplikované, ako sa môže zdať.

Pôvodný Honzov tweet

Johnove reakcie

Moja reakcia

37 Signals poznám. Už dávno. Objavil som ich vďaka E-normicomu. Manifesto som čítal. Ich knihy som čítal. Signal vs Noise som (dlho) čítal. Better projekt mi otvoril oči. Viem, že urobili Ruby on Rails. Bol som na Ryanovej prednáške na WebExpe. To všetko viem, poznám, rešpektujem, uznávam a nespochybňujem.

Honzov tweet, ktorý som retweetol, podľa mňa vôbec nespochybňuje ich zásluhy na poli designu a frameworkov a pod. Podľa mňa v ňom ide o to, že business plán a produktová stratégia nie sú univerzálne a spoľahlivo replikovateľné.

Keby čarovný úspech Basecampu bol výsledkom vopred premyslenej stratégie a opakovateľného know-how, tak by aj ostatné produkty z dielne 37 Signals boli masívne hity. Basecamp vznikol v správnom čase na správnom mieste, správnym spôsobom. Myslím, že podstatná časť toho bola náhoda. Verím tomu, že kvázi-úspech ich ostatných produktov bol daný hlavne tým, že boli známi vďaka Basecampu. Inak by zapadli medzi ostatnými podobnými produktmi.

Úspechom 37 Signals s Basecampom sa môžeme všetci inšpirovať a poučiť. Ale myslím, že je chyba pokúšať sa ho krok za krokom aplikovať na svoj pokus o produkt a očakávať, že spoľahlivo zafunguje. Žiaľ, viera v spoľahlivé návody na úspech je niečo, čo často vidím u mladých startupistov. A myslím si, že je to škodlivé. Je to falošná modla.

Všetci predsa vedia, že jediný návod na úspech, ktorý spoľahlivo funguje, je The Manual.