fb-vs-gp

Facebook versus Google Plus: Dĺžka príspevkov a komentárov

Prečo je Facebook plný nezaujímavých príspevkov? Prečo Google Plus vyzerá, že to tam nežije? Viete prečo? Kvôli drobnostiam v užívateľskom rozhraní. Áno, môže za to UX.

Facebook

fb-contentKeď píšete zápis na Facebook, máte veľmi obmedzené možnosti formátovania. Môžete zariadkovať, ale to je asi tak všetko.

Komentáre sú ešte obmedzenejšie. Do nich síce je možné pridať zariadkovanie, ale iba cez klávesovú skratku. Stlačenie klávesy Enter rovno komentár odošle. Bez rozšírenia (napr. SocialFixer) nemôžete odpovedať na konkrétny komentár (t.j. indikovať, že váš komentár nadväzuje na iný).

Na jednej strane je to veľmi jednoduchý systém. Na druhej strane podporuje užívateľov, ktorí posielajú komentáre typu “lol” alebo “:DDD”.

Google Plus

gp-contentPríspevky aj komentáre na Google Plus môžu obsahovať jednoduché formátovanie (bold, italic). Enter znamená zariadkovanie v príspevku aj komentári. Pri komentároch mám odkaz “Reply”, ktorý do nich vloží odkaz na komentár, na ktorý reagujem.

Pripadá mi, že to nie je o nič zložitejšie než na Facebooku. Dokonca mi to pripadá konzistentnejšie, pretože editácia príspevkov aj komentárov sa riadi rovnakými pravidlami.

UI Google Plus nenápadne zvádza k dlhším, poriadne formulovaným diskusiám.

Ešte raz Facebook

V pravej strane Facebooku je stĺpec, kde sa v reálnom čase zobrazujú akcie ostatných užívateľov. Lajky, komentáre, príspevky, akcie.

Facebook v poslednej dobe aktívne pracuje na funkčnostiach, ktoré umožnia informovať o akciách užívateľa automaticky. Som na nejakej stránke? Počúvam nejakú pesničku? Pozerám nejaké video? Môžem o tom informovať bez toho, aby som na čokoľvek klikal.

Čo je lepšie?

Mne osobne viac vyhovuje Google Plus. Bez toho, aby som si ho špeciálne upravoval, tam nevidím takmer žiadny balast. Príspevky sú obvykle dlhšie, dobre formulované. Ak sa v komentároch strhne diskusia, obvykle je vecná, bez zbytočného trolingu.

Facebook je pre mňa bez filtrovania a rozšírení prakticky nepoužiteľný. Všetok ten šum, signalizovanie nepodstatných aktivít, ma obťažuje. Väčšina príspevkov sú lajky, reposty, alebo veľmi stručné hlášky. Ale chápem, že pre spústu užívateľov (puberťáci a mládež – primárna cieľovka Facebooku) to je atraktívne.

Má zmysel na Facebook posielať dlhé zápisy?

Jednoznačne áno. Facebook na to síce nie je stavaný. Ale užívatelia na dlhé posty reagujú dobre. Z vlastnej skúsenosti by som povedal, že dokonca lepšie, než na “jednohubky”.

Kľudne si zápis alebo komentár pripravte vedľa v textovom editore a potom ho na FB iba copy-pastnite. Ak má príspevok hlavu a pätu, užívatelia na to budú reagovať. Rozhodne odporúčam použiť SocialFixer, aspoň v minimálnej konfigurácii.

Dúfam, že keď bude dostatočné množstvo na Facebooku postovať dlhšie zápisy a komentáre, ukáže sa to pánom inžinierom v štatistikách. Možno vďaka tomu jedného dňa upravia uživateľské rozhranie tak, aby v tom podporili aj ostatných užívateľov.

Čo si o tom myslíte? Má zmysel lámať Facebook cez koleno a vnucovať mu dlhší obsah? Aké s tým máte skúsenosti vy? Aké rozšírenia používate?

  • Vladimír Bělohradský

    Zajímavé, ale troufnu si nesouhlasit. Za úspěchem facebooku budou dva faktory: 1. early bird (první svého druhu) 2. velmi agresivně tlačená značka (je to v každém lowend mobilu, smart televizi … ).

    Co je ale pravda, že jedna z věcí která Google+ uškodila bylo to jak jej postupně přeplácali. Google si je toho vědom a pracuje na postupném začištění a zjednodušení. Google plus nabízí mnohem víc sociálních funkcí než facebook. Umožňuje streamovat z událostí, videokonference, tvorbu komunit atd. Paradoxně těchto skvělých featur si nevšimli ani media, která by je mohla úspěsně používat. Těžko říct proč, ale osobně si myslím že v jednoduchosti je krása a čím míň toho služba umí, tím víc má šanci na úspěch v tom na co je stavěná. viz Twitter. Ten by mohl, v případě, že povolí dlouhé příspěvky, porazit i Facebook. For je v tom, že Twitter se zaměřil na úplně jinou funkcnionalitu. Jde mu o akumulaci a sdílení informací v určitém streamu a aby ten stream žil a aby ty informace dávali smysl, rozhodl se uživatele nutit formulovat své myšlenky do krátkých vět. Díky tomu jsou data analyzovatelná a lidé mají potřebu častěji přispívat protože jim to zabere míň času.

    A na závěr si dovolím nadhodit téma, u kterého by mě zajímal tvůj názor: PayPal. Proč ho češi nepoužívají, a proč není dostupný v zásadě v skoro žádném českém eshopu? … přitom na slovensku je to numero uno v platbách po netu, stejně jako kdekoliv jinde na světě.

  • Vláďo, to je veľmi zaujímavá otázka. Skúsim o tom niečo zistiť.

  • Jan Marek

    Jen takova poznamka. FB uz podporuje v komentarich reagovat na urcity komentar a delit tak komentare do stromove struktury. Zatim to vsak podporuje jen u stranek.
    A ohledne aktivit v realnem case. FB tuhle funkci v poslendi dobe dost omezuje, protoze nektere stranky s tim az moc spamovali. Pri novem deleni FB do skupin, by tento sloupec mel zmizet snad uplne.

  • Pavel Jílek

    @Vladimír Bělohradský: S úvodem by se dalo polemizovat, ale myšlenka o TW je dost zcestná. Omezení znaků bylo dáno historicky, kdy začínal jako služba využívající SMS (nikoliv data, která v mobilech nebyla…)
    To, že se toho drží, je možná také ovlivněno vaším argumentem, ale jako jedním z více…

  • disqus_HRFKV3b7DO

    Keby na FB pridali indexaciu prispevkov, wysiwyg editor a perma linky, blogovacie sluzby by to mohli zabalit :)