Celé dni mám na obrazovke textový editor a konzolu. Na to monitor s vysokou hustotou bodov fakt nepotrebujem.

MacBook hardware – to dobré, to zlé a meh..

TL;DR: Macbook je solídny a kvalitný kus železa. Ak k nemu mám nejaké výhrady, tak sú to buď celkom nepodstatné veci, alebo je to spôsobené tým, že som pred tým bol zvyknutý na niečo iné. Dôvod, prečo som si ho vybral (výdrž baterky a dobrá prenosnosť) dokonale naplnil. Takže som s ním fakt spokojný.

To dobré

MacBook je solídny kus železa. Pevne drží pohromade. Na svoj výkon je veľmi tenký a ľahký. Manipuluje sa mi s ním dobre.

6.5 hodiny pri plnom jase a zapnutom Chrome.

6.5 hodiny pri plnom jase a zapnutom Chrome. To sa dá.

Jeden z hlavných dôvodov, prečo som zvažoval MacBook, bola výdrž baterky. Bol som zvyknutý na to, že som mal energiu na hodinu práce. Ak som chcel pozrieť nejaké video, musel som použiť kábel. MacBook sľuboval výdrž až 8 hodín a bol som veľmi príjemne prekvapený, keď ho dodržal. Pri jednoduchom používaní a stiahnutom jase mi dokonca vydržal aj dlhšie. Pri serióznej práci mi v pohode vydrží cca 5 hodín. Skvelé.

PRO TIP: Ak vám skutočne ide o to vyžmýkať z baterky každú minútu navyše, úplne zatvorte Chrome a použijte Safari. Osobne na prácu a surfovanie jednoznačne preferujem Chrome. Ale čo sa týka spotreby energie, Safari behá okolo Chromu kolečká.

Zacvakáva to samo, vycvakáva sa to ľahko. Indikátor nabíjania a nabitia je tiež šikovná vec.

Zacvakáva to samo, vycvakáva sa to ľahko. Indikátor nabíjania a nabitia je tiež šikovná vec.

Energie sa týka ďalšia vec, ktorá ma fakt nadchla: magnetická elektrická zástrčka. Netreba ju do MacBooku zastrkávať. Stačí ju priložiť a magnety si ju pevne prichytia. Je to síce drobnosť, ale pôsobí to fakt dobre. Jediné negatívum je, že tie magnety sú fakt silné a sú umiestnené v zapustenej štrbine. Takže keď sa mi tam dostali drobné kovové čiastočky, mal som hrozný problém dostať ich von.

PRO TIP: Ak sa snažíte dostať kovový bordel z magnetickej zástrčky, pomáhajú dve veci. Väčšie kúsky vytiahnete špáratkom. Kovové piliny a prach vycucne Dyson (bežný vysávač nemá dostatočnú silu).

MacBook má veľmi dobre vyriešené vetranie. Nasávanie vzduchu má schované medzi kĺbami držiacimi obrazovku a smeruje mierne nahor. Takže ak potrebuje použiť aktívne chladenie (čo nie je tak často), tak do seba nenasáva prach a špinu. A hlavne sa chladenie neupcháva v momente, kedy si počítač položíte na kolená. Presne s tým som mal u Dellov vždy problém.

Vetracia šachta síce smeruje nahor, ale vôbec ju nie je vidieť.

Vetracia šachta síce smeruje nahor, ale vôbec ju nie je vidieť.

To zlé

Vnútorné hrany MacBooku sú ostré. Fakt ostré. Pri troche snahy by sa nimi dal krájať chleba. Našťastie mám väčšinou ruky položené tak, že sa o hrany neopieram. Ale občas, hlavne keď mám počítač položený na nohách, si o tú hranu pekne otlačím zápästia.

Zo začiatku som mal problém MacBook otvoriť. Z Dellov som bol zvyknutý buď na páčku, alebo na to, že stačilo zabrať prstom a otvoril sa. MacBook má oveľa pevnejšie kĺby, takže zo začiatku som ho furt páčil nechtami. Neskôr jednak trochu povolili tie kĺby a jednak som získal grif, takže to už nie je problém. Finta je v tom škubnúť za správne miesto správnou silou tak. Výhoda pevných kĺbov je, že obrazovka drží ako pribitá, na rozdiel od Dellu, kde sa obrazovka často pri každom pohybe natriasala.

Kovové telo MacBooku má dve teplotné nastavenia: “Arktický vánok” a “Grilovačka v Údolí smrti”. Občas skoro ráno vstanem, položím si notebook na holé kolená a chvíľu to musím rozdýchavať, ako ma to mrazí. Na druhej strane, keď robím niečo náročnejšie, alebo nebodaj pustím nejakú hru, teplota vystrelí na 100°C a na nohách ho vôbec neudržím.

Na bežnom pracovnom stole gunové nožičky vôbec nefungujú.

Na bežnom pracovnom stole gunové nožičky vôbec nefungujú.

Gumové nožičky na spodnej strane nie sú protisklzové. Počítač mi na nich po stole lieta úplne voľne. Možno by mu zabránili v pohybe na sklenenom povrchu. Ale na dreve alebo akomkoľvek trošku drsnom povrhu nožičky vôbec nefungujú. Nie je to zas až taký problém, stačí sa naučiť nezapierať sa pri práci o hranu počítača, ale mať ruky voľne položené zhora. Je to len rozdiel oproti tomu, na čo som bol zvyknutý predtým.

Klávesnica má svoje muchy. Síce som si na ňu zvykol celkom rýchlo a to som na klávesnice dosť citlivý. Ale mám k nej dve výhrady:

Toto sa mi na žiadnom Delle nestalo.

Toto sa mi na žiadnom Delle nestalo.

 1. Občas mi vypadáva klávesa so šípkou hore. Dá sa síce zacvaknúť späť. Ale predstavte si, že sa vám to stáva náhodne uprostred práce. Je to hrozne rušivé a vie ma to poriadne naštvať. Nič také sa mi na Delloch nikdy nestalo, klávesy vždy držali ako priklincované.
Stačí jemný škrabanec a z prsatej zátvorky je klikyhák.

Stačí jemný škrabanec a z prsatej zátvorky je klikyhák.

 1. Klávesnica je podsvietená a farba na klávesách je hrozne tenká. Takže stačí jemný škrábanec a hneď máte okolo symbolu žiarivé klikyháky. Kvôli tomu sa začínam báť, či sa po nejakej dobe klávesy bežným používaním neprešúpu. Uvidíme. Každopádne som od klávesnice MacBooku očakával, že bude solídnejšia.

Meh…

Retina display je krásne farebný zo všetkých uhlov.

Retina display je krásne farebný zo všetkých uhlov.

Retina display. Všetci ho ospevujú, všetci o ňom básnia. Je pravda, že obraz je fakt ostrý a písmenká sú pekne hladké. Ale ja osobne sa aj tak väčšinou pozerám na editor kódu a konzolu s monospacovým fontom. Takže jemnosť rozlíšenia veľmi neocením.

Display má skvelú viditeľnosť zo všetkých možných uhlov. Delly, ktoré som používal doteraz, zo strany vyzerali ako pohľad Predátora. Ale mne to nikdy nevadilo, pretože som sa tak či tak na obrazovku vždy pozeral z predu. A vďaka zlému uhlu pohľadu som aspoň mal trochu pocit súkromia, keď vedľa mňa sedel nejaký kolega.

Celé dni mám na obrazovke textový editor a konzolu. Na to monitor s vysokou hustotou bodov fakt nepotrebujem.

Celé dni mám na obrazovke textový editor a konzolu. Na to monitor s vysokou hustotou bodov fakt nepotrebujem.

 • Honza Štěrba

  Tyjo tu klavesnici bych asi reklamoval. Ja mel uz nekolik macbooku a nikdy se mi nestalo ze by mi samovolne vypadla klavesa, nebo ze bych mel nekde odrenou barvu a to se k tem pocitacum rozhodne nechovam jako v rukavickach.

 • Juraj Ďurech

  Pripajam sa. Mam treti MacBook a klavesy mi veru nikdy nevypadavali.

 • Marek Duciuc

  Vypadavaji klavesa -> reklamace u stroje za cca 50k neprida v uvahu. Videl jsem 50+ MBP ani na jednom se tohel nedelo.
  Nevim jak se vam povedlo poskrabat klavesy tak ze prosvita podsvetleni. Mam 2 MBP (3 a 5 let) a ani na jednom se mi toto nepovedlo a kdo nekdy videl tyhle dva kousky vi ze zaili vse.
  Jen pro info Display nema prilis pevny kloub, ale v zavrene poloze je pridzovan magnety. Vyzkousejte si to nejakym zeleznym predmetem ze tam skutecne jsou :)

 • Take jsem nikdy za dlouhe roky a uz tretim macbooku nezazil jediny problem s klavesami. A to jak vyapdavani, tak problem s poskrabanim.

  Co se vetrani tyce, tak to je vyresene jen u novych retina. U predchozich MBP to snad zadne vetrani nema, a tak se po delsim case, kdy se uvnitr zaprasi a opotrebuje pasta, z nej stane jen pracovni stanice. Bez externi klavesnice se na nem nedalo pracovat i kdyz jsem mel zespoda chlazeni.